Świdnica na pomoc Polakom z Donbasu

534

Mimo trudnej sytuacji mieszkaniowej nie zapominają o potrzebujących i chcą nieść pomoc tym, których los boleśnie doświadcza. Świdnica złożyła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych akces udzielenia pomocy polskiej rodzinie uciekającej z Donbasu. – Świdnica przyjazna rodzinom, uhonorowana tytułem Stolicy Dziecięcych Marzeń, to miasto, które ma szczególną powinność, by nieść pomoc potrzebującym wsparcia i pomocy. Zwłaszcza, że sytuacja Polaków ewakuowanych z Donbasu, jest szczególna, a solidarność w obliczu sytuacji niezwykle ważna – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Świdnica od lat przyjmuje rodziny repatriantów z terenów byłego ZSRR, umożliwiając stałe osiedlenie i udzielając wsparcia w powrocie do normalnego życia. Podobnie będzie w przypadku rodziny ewakuowanej z obszaru objętego konfliktem. Wiadomo, że w takiej sytuacji szczególną opieką otoczyć należy zwłaszcza najmłodszych. – Dzieci objęte obowiązkiem szkolnym będą musiały zaadoptować się do zmian w nowym środowisku, pokonując m.in. bariery językowe. Wsparcie w tej kwestii zadeklarowało już Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” – zaznacza prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Pomysł z wielką życzliwością odebrał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. – Jestem przekonany, że Miasto Świdnica, które dumnie nosi miano Stolicy Dziecięcych Marzeń, jest miejscem wyjątkowym i bez wątpienia sprostałoby temu zadaniu. Dzieci i ich rodziny przybyłe z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym potrzebują nie tylko zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych i socjalno-bytowych, ale również wsparcia psychologicznego, edukacyjnego i medycznego. Nade wszystko potrzebują zrozumienia, empatii i wsparcia naszych rodaków oraz ciepłego i życzliwego przyjęcia. Świdnica to miejsce, które może nie tylko zabezpieczyć niezbędne potrzeby materialne i godnie przyjąć rodzinę, ale przede wszystkim świdniczanie to wspaniali ludzie, którzy pozwolą potrzebującym dobrze poczuć się w swoim nowym środowisku – mówi Marek Michalak.

Osoby ewakuowane z Donbasu uzyskają status obcokrajowców i uchodźców, którzy, już przebywając na terenie Rzeczypospolitej, będą mogli występować o polskie obywatelstwo. W tym momencie ich dane osobowe nie są znane, poznamy je do końca stycznia.