Strzegom granitem stoi (FOTO)

380

VI Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie 2014 przeszło już do historii. Przez 5 tygodni 8 artystów–rzeźbiarzy przemieniało zimny kamień w ekspresyjne formy, w których zamknęli swoje emocje. Wczoraj strzegomianie mogli podziwiać ich dzieła.

Na terenie gminy Strzegom rzeźbiło dwoje  Czechów – Marie Seborova i Martin Kuchař oraz sześcioro Polaków – Andrzej Szarek, Adam Wyspiański, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Jerzy Fober (komisarz), Zbigniew Frączkiewicz i Grzegorz Niemyjski.

Jerzy Fober, komisarz strzegomskiego biennale w imieniu swoim i pozostałych 7 artystów podziękował władzom samorządowym, organizatorom i sponsorom za niezwykle sympatyczne przyjęcie, pobyt na terenie gminy i możliwość stworzenia monumentalnych prac. – Każdy z nas stworzył zupełnie inną – różnorodną – rzeźbę. Chcieliśmy w ten sposób podzielić się naszą wrażliwością i ekspresją. Myślę, że osoby oglądające te, rzeźby znajdą coś dla siebie – podkreślił komisarz.

6 rzeźb wykonanych w 2014 r. stoi na strzegomskim Rynku, 2 kolejne na skwerze przy ul. Bankowej, a 1 przy bramie wjazdowej do strzegomskiego OSiR-u. Z kolei rzeźby powstałe podczas pięciu poprzednich plenerów stanęły wzdłuż ul. Al. Wojska Polskiego w Strzegomiu.