Statuetki SPiKS rozdane (FOTO)

2440

Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich spotkali się, by nagrodzić tych, którzy w swojej działalności najbardziej się wyróżniają. Statuetki wręczono podczas gali, jaka odbyła się w środę 19 kwietnia.

Statuetki tradycyjnie wręcza się w trzech kategoriach – przedsiębiorca, menadżer, przedsiębiorca społecznik. W tym roku po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii kupiec. Wśród wyróżnionych znaleźli się Tomasz Kotowski, Ryszard Nowak, Violetta Zdziechowska-Mazurek i Maciej Karpiński.

Tomasz Kotowski

Dyrektor Zarządzający spółki Krause, który od 2013 roku wzmacnia pozycję wiodącego producenta drabin i rusztowań w kraju. Doświadczenie zdobywał m.in. jako marketing manager w firmie OSRAM, gdzie został zatrudniony krótko po ukończeniu studiów. Jak wspomina, trafił tam w optymalnym okresie, kiedy firma znajdowała się w fazie dynamicznego wzrostu i kilka miesięcy później zostały mu powierzone obowiązki product managera w obszarze lamp fotooptycznych, controllera finansowego oraz project managera z uwagi na planowane wdrożenie nowego oprogramowania klasy ERP. Tomasz Kotowski podkreśla, że do dzisiaj ma duży sentyment do swojego pierwszego pracodawcy, dzięki któremu w stosunkowo krótkim czasie poznał szeroki zakres funkcjonowania przedsiębiorstwa. Za swój największy sukces uważa przetrwanie kryzysu w branży motoryzacyjnej w 2009 roku, a za najważniejsze cele na przyszłość dalszą rozbudowę zakładu KRAUSE, uruchomienie zaawansowanych technologicznie linii produkcyjnych oraz rozszerzenie portfolio asortymentu produkowanego w Świdnicy. Po godzinach Tomasz Kotowski nadrabia zaległości. Czas wolny w pełni poświęca rodzinie, ulubionej koszykówce oraz lekturze odkładanych systematycznie książek. Według nagrodzonego, dobry przedsiębiorca i menadżer to osoba wybiegająca poza utarte, akademickie schematy prowadzenia biznesu. Budująca trwałe relacje z klientami w celu identyfikowania ich potrzeb i znajdowania rozwiązań najlepiej spełniających ich oczekiwania. Potrafiąca zbudować wokół siebie zaangażowany zespół pracowników, który jest w stanie efektywnie wspierać i generować pomysły na trwały rozwój przedsiębiorstwa, w zgodzie z wyznawanymi wartościami i przy uwzględnieniu aspektów społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ryszard Nowak

Współwłaściciel DFS MOTORS Sp. z O.O. Autoryzowany Dealer Forda. Ikona świdnickiej motoryzacji. Jego firma zajmuje się sprzedażą i serwisem oraz sprzedażą usług motoryzacyjnych, a także usług ubezpieczeniowych, leasingów i kredytów. Ryszard Nowak z wykształcenia jest technikiem mechanikiem i nigdy nie zatracił swojej profesji. W 1967 roku założył pierwszy zakład rzemieślniczy, świadczący usługi motoryzacyjne. Tym samym jest jednym z najstarszych rzemieślników świdnickich.

Jest jednym z założycieli i pierwszym Prezesem Automobilklubu Sudeckiego, obecnie Honorowy Prezes tegoż Klubu. Jako kierowca rajdowy wielokrotnie reprezentował zespół Dolnośląski w Rajdach Samochodowych, Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i Eliminacjach do Mistrzostw Europy, zdobywając wiele tytułów. Zdobywca Pucharu “Najlepszy Kierowca Rajdowy Dolnego Śląska” w 1977 roku, oraz laureat XVIII Plebiscytu Sportowego Trybuny Wałbrzyskiej “Najlepszy Sportowiec Roku”. Został odznaczony złotą odznaką PZMot, złotą odznaką Automobilklubu Polski i medalem Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej i Turystyki Województwa Wałbrzyskiego. Laureat Statuetki Przedsiębiorczości w 2007 roku za wzorowe prowadzenie działalności handlowej. Jest Członkiem Klubu 25 od 1994 roku. W 2010 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat pełnił różne funkcje w zarządzie SPiKŚ, był Skarbnikiem, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oraz jej członkiem, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego. Inne hobby to piłka nożna oraz kolekcjonowanie starej porcelany i szkła.

Violetta Zdziechowska – Mazurek

Założycielka i prezes fundacji Spichlerz Kultury, której przyświeca idea krzewienia kultury na wsi. Organizacja aktywnie wspiera uzdolnioną młodzież oraz zachowuje od zapomnienia sztukę rękodzielniczą. Nagrodzona jest organizatorką wielu wartościowych wydarzeń, między innymi Dni Goethego, i Europejskiego Dnia Sąsiada, które nie tylko integrują mieszkańców gminy, ale również edukują dzieci i młodzież oraz aktywizują seniorów. – Kiedy po raz pierwszy padł pomysł zamieszkania w Bagieńcu, zaczęliśmy od poszukiwań źródeł, dotyczących historii tego miejsca. W naszej wyobraźni widzieliśmy codzienność tego miejsca: pracę na roli i w gospodarstwie, przeplatające się z sielanką w dniach odpoczynku. Słyszeliśmy tętent koni, który oznajmiał przybycie właścicieli do zamku i czuliśmy dym z komina, zachęcająco zapraszający w gościnne progi – wspomina Violetta Zdziechowska – Mazurek. – Już wtedy postanowiliśmy, że będziemy chcieli przywrócić świetność temu miejscu. Postanowiliśmy przywrócić drugie życie nie tylko budynkom, nadszarpniętym przez ząb czasu, ale również sprawić, by nasze miejsce na Ziemi – to w Bagieńcu tętniło kulturalnymi wydarzeniami, i w ten sposób przywrócić rytm życia sprzed lat – dodaje laureatka. Po latach pracy dom i zabudowania zostały wyremontowane, a w stajniach zagościły konie. – W 2013 roku założyliśmy Fundację Spichlerz Kultury, która ma sprawić, by nasze podwórko stało się jeszcze bardziej otwarte dla ludzi sztuki, młodych głów wypełnionych fantastycznymi pomysłami i dla tych którzy chcą to podziwiać – wyjaśnia Violetta Zdziechowska – Mazurek. Działania Fundacji skupiają się na realizacji projektów edukacji kulturalnej i artystycznej takich jak warsztaty artystyczne, szkolenia, projekty interdyscyplinarne z dziedziny sztuk plastycznych, teatru oraz nowych mediów i sztuk audiowizualnych. Spichlerz Kultury to nie jedyne pole, na którym aktywnie działa Violetta Zdziechowska–Mazurek. Od wielu lat odnajduje i krzewi kulturę w codziennych informacjach na łamach świdnickich mediów. Czynnie działa również na rzecz praw kobiet.

Maciej Karpiński

Od 16 lat dba o czystość oraz aranżację terenów zielonych na terenie Świdnicy. Maciej Karpiński jest właścicielem „Farmy Miejskiej”. Oferta jego firmy jest bardzo szeroka i nowoczesna. Jako jeden z pierwszych przekształcił zakład miejski w znakomity nowoczesny biznes. Zatrudnia ponad 90 pracowników. Nominant zajmuje się projektowaniem i zakładaniem nowych terenów zielonych wraz z wykonywaniem elementów małej architektury, pielęgnacją zieleni istniejącej i utrzymaniem czystości na terenach do niej przyległych. Dodatkowo, Farma Miejska specjalizuje się między innymi w letnim i zimowym utrzymaniu dróg oraz budową chodników, parkingów i zatok autobusowych.

Foto: Wiktor Bąkiewicz