Stanie się pomnikiem przyrody?

856

Jest wyjątkowym okazem na mapie Świdnicy i należy mu się szczególna opieka. Dlatego ponad 200-letni wiąz doczekał się zabiegów pielęgnacyjnych. Teraz, decyzją właściciela terenu, na którym rośnie, znajdzie się pod stałą opieką specjalistów, którzy będą dążyć do tego, by nadać mu status pomnika przyrody.

W ubiegłym tygodniu odbyły się prace pielęgnacyjne wiązu, rosnącego przy ul. Sadowej. Zabiegi jak najbardziej potrzebne, bo drzewo jest niezwykle wartościowym okazem. – Wiąz został zakwalifikowany do kategorii wyjątkowo cennych drzew. W regionie wiązów jest bardzo mało, szczególnie tak dużych. Na pewno ma ponad 200 lat, ale są to dane szacunkowe, ponieważ jego pień jest w środku pusty. Zjawisko to jest zupełnie normalnie, drzewa z wiekiem robią się puste, co nie czyni ich niebezpiecznymi. Niemniej jednak uniemożliwiają dokładne określenie wieku – mówi Paweł Gromek, arborysta odpowiedzialny za pielęgnację wiązu, nota bene zwycięzca ostatniej edycji „Debiutu Gospodarczego”.

W ramach prac pielęgnacyjnych usunięto suche gałęzie i zamontowano specjalne wiązanie, stabilizujące koronę drzewa, konar oraz pień który wyłamał się w przeszłości . W najbliższym czasie poczynione zostaną starania, by uczynić drzewo pomnikiem przyrody. Jeśli tak się stanie, drzewo stanie się własnością miasta i to ono będzie zobowiązane do jego pielęgnacji. – Drzewo spełnia wszystkie kryteria. Jest niezwykle cenne, spełnia walory dekoracyjne i stanowi wyjątkowy okaz w regionie. Będziemy zabiegać o nadanie mu miana pomnika przyrody – zapowiada Paweł Gromek.

[pp_gallery gallery_id=”45926″ width=”200″ height=”200″]