ShataQS w Świdnicy

645

Ich muzyka wychodzi poza komercyjne ramy tworząc niezwykłe połączenie reggae, funku, soulu i elektroniki. ShataQS – zwycięzcy Must be the Music w 2013 roku zagrają w Świdnicy. Bezpłatny koncert będący zwiastunem Świdnickich Nocy Jazzowych odbędzie się 12 lutego o godz 19.00 w Klubie Bolko. Tego samego dnia o godz. 11.00 w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy wokalistka weźmie udział w warsztatach z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych.

ShataQS

To niezwykle uzdolniona Małgorzata Kuś znana polskiej publiczności jako laureatka w 2013 roku programu Must be The Music oraz w 2014 roku z występu na dużej scenie Przystanku Woodstock. Wokalistka pochodzi z Kamieńca Ząbkowickiego, a swoje wykształcenie zdobywała w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2001 roku wygrała finał programu „Szansa na Sukces” TVP2 utworem “Jaka róża taki cierń” Edyty Geppert. Występowała także w Studio Buffo w Warszawie w musicalu „METRO” . Na wiele lat wyjechała z kraju do USA i Japonii gdzie występowała u boku m.in. Macy Grey, Judith Hill, Sheila Jordan, a także w show Tribute to Michael Jackson i wielu innych produkcjach muzycznych. Ma na swoim koncie singiel “You’re beautiful” oraz płytę EP “The Colors I Know”. Jej oryginalne spojrzenie na rzeczywistość ma duży wpływ na jej twórczość i tematykę utworów. Pomimo powiązania z ruchem rastafariańskim jej muzyka nie ma twardych szpon reggea’owych lecz bardziej elementy funku, soulu i elektroniki. To muzyka okraszona fantastycznymi partiami wokalnymi oraz bardzo solidnie osadzoną i znakomicie brzmiącą sekcją rytmiczną. Autorem aranżacji oraz producentem muzycznym całego projektu ShataQS jest wybitny wrocławski pianista Łukasz Damrych. W marciu 2015 roku ukaże się debiutancki album ShataQS pod tytułem ” Mr.ManKind”.

Warsztaty wokalne z ShataQS

Wokalistka stara się odpowiedzieć na pytanie – czym jest muzyka? Podczas zajęć pokazuje osobistą drogę do muzycznej wypowiedzi. Według Małgorzaty Kuś każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny, tak technika szkolenia i rozwoju człowieka powinna być stworzona dla każdego indywidualnie. Wokalistka twierdzi, że jednymi z najlepszych nauczycieli jesteśmy my sam, by jednak odkryć swoje zdolności trzeba mieć nad sobą kontrolę. Dlatego podczas zajęć ShataQS skupia się na ćwiczeniach umiejętności kontrolowania dźwięku za pomocą świadomości ciała oraz na próbach w odnalezieniu, kształceniu i pielęgnowaniu własnego stylu, a także indywidualności. W trakcie warsztatów odbywają się lekcje oddechu i ruchu wschodnioazjatycką metodą Tai Chi, zabawa rytmem, nauka improwizacji,kontrola nad lękiem, a także rozmowa na temat emocjonalnej strony śpiewu.