Rozmowy z mistrzem grozy (FOTO)

429

Pewien lekarz przejechał 100 km, tylko po to, by powiedzieć Grahamowi Mastertonowi, że jego książki poleca swoim pacjentom. – Ludzie lubią się bać, a książka sprawia, że mogą przeżyć swoje lęki nie znajdując się w realnym zagrożeniu – stwierdza pisarz. Mistrz horroru 22 sierpnia spotkał się z czytelnikami we Wrocławiu. W wydarzeniu uczestniczyli także świdniccy fani literatury brytyjskiego pisarza oraz redakcja „Świdnica Fakty”.

Życie i twórczość

Choć tego autora nie trzeba nikomu przedstawiać, to sama rozmowa z Grahamem Mastertonem opowiadającym o własnym  życiu, początkach kariery pisarskiej i  inspiracjach stanowi wspaniałą przygodę dla miłośników literatury. Brytyjski mistrz horroru jak sam wspomina pisał od zawsze. Już w czasach szkolnych tworzył przerażające opowiadania dla swoich przyjaciół. Jedną z nich była historia o morderczych krabach. To, co w dużej mierze ukształtowało pisarza wynikało z podjęcia pracy w zawodzie reportera prasowego. – Pisząc artykuły i reportaże rozmawiałem z wieloma ludźmi o ich życiu i problemach. Każdy miał swoją historię do przekazania, lecz nie potrafił jej wyrazić w pełni, a ja jedynie pomagałem im ją złożyć w całość i spisać – opowiada słynny autor. Mimo, iż Graham Masterton jest przede wszystkim znany z horrorów to pierwsze książki, jakie pisał dotyczyły spraw seksualnych. Jak zauważa pisarz zajmowanie się tą tematyką wynikało z potrzeb ludzi i ich prywatnych problemów, na jakie zwracali uwagę.  Prawdziwą sławę przyniosły mu jednak horrory, które zaczął pisać na zlecenie wydawcy. Było to podyktowane przesyceniem rynku poradnikami. Pierwszą pełną grozy historię wymyślił z myślą o nowonarodzonym dziecku. Była to opowieść o indiańskim szamanie odrodzonym we współczesnym świecie, która zawarta została w książce „Manitou”. – Byłem pierwszym pisarzem poruszającym problem duchowość Indian owiany grozą, dlatego ta książka wywarła tak wielkie wrażenie. Nikt, bowiem nie zajmował się w ten sposób tym tematem – stwierdza.

 

Więcej na temat niezwykle ciekawego spotkania z Grahamem Mastertonem prezentującego swoje życie i zainteresowania, udzielającego rad dla początkujących pisarzy oraz ukazującego kulisy pracy twórczej przeczytacie Państwo w aktualnym wydaniu tygodnika „Świdnica Fakty”.