Przeciwko dosłowności

441

Takie motto przyświecać będzie kolejnej, bo 16. już edycji Festiwalu Bachowskiego, który trwać będzie od 23 lipca do 2 sierpnia. Organizatorzy przygotowali bogaty program, obfitujący w znane utwory Bacha czy Mozarta oraz kilka nowości m.in. występ uzdolnionej młodzieży ze świdnickiej Szkoły Muzycznej. Już teraz na to niezwykłe, muzyczne wydarzenie zapraszają melomanów i nie tylko władze miasta oraz Jan Tomasz Adamus, dyrektor festiwalu.

Dziś o godzi. 14.00 odbyła się konferencja dotycząca XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Pojawili się na niej prezydent Świdnicy Beata Moskal – Słaniewska, zastępca Szymon Chojnowski, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka oraz dyrektor festiwalu Jan Tomasz Adamus. – Ta edycja będzie takim kompilatem pięknej muzyki i pięknego wnętrza – podkreśliła prezydent. – Będą to wnętrza które znamy, nie tylko świdnickich kościołów. Chcemy by ten festiwal był bardziej otwarty dla wszystkich. Staraliśmy się, by zapewnić festiwalowi odpowiedni poziom artystyczny. Zapraszamy artystów z wysokiej półki, ciekawych i z różnorodnym repertuarem – dodała. Dyrektor Adamus podkreślał natomiast, że bardzo ważne jest dostrzeganie Świdnicy jako ośrodka, w którym toczy się życie kulturalne. – Z mojego punktu widzenia nie jest istotne czy Świdnica jest daleko czy blisko od Warszawy. Jest blisko Drezna, Berlina, Pragi, Wiednia i Lipska. Chodzi o to by to wykorzystać – podkreślał. – Istotną cechą festiwalu jest fakt, że za jego pomocą Świdnica opowiada własną historię, snuje własną opowieść. W Świdnicy urodził sie m.in. Thomas Stolzer, największy polifonista, w Świdnicy była największa fabryka organów – wyliczał Jan Tomasz Adamus. – Dzisiaj w tym pośpiechu i szaleństwie powinniśmy mieć odrobinę cierpliwości, żeby takie istotne, organiczne rzeczy wyciągać na światło dzienne, dlatego, że życie kulturalne powinno być organiczne. Organizowanie festiwalu powinno mieć jakiś sens, jakiś powód, powinno być związane z miastem, z działaniami artystycznymi, z ludźmi, z kulturą – dodawał. W tym roku organizatorzy przygotowali dwie nowości: scenę off na dworcu oraz koncert uzdolnionych wychowanków Szkoły Muzycznej. W programie znaleźć będzie można m.in. „Pasję Janową” Bacha, suity bachowskie czy operę „Sosarme”, w wykonaniu światowych gwiazd. – Bardzo wiele edycji było obudowanych działaniami edukacyjnymi i to jest ważne – podkreślał dyrektor. – Festiwal bachowski to jest już takie miejsce, gdzie wychowało się wielu znanych w Polsce muzyków – dodał. – Przez lata miałam taki niedosyt, przeświadczenie, że nie wykorzystujemy potencjału dzieci ze Szkoły Muzycznej i bardzo się cieszę, że będziemy mogli ich usłyszeć podczas festiwalu – mówiła Beata Moskal – Słaniewska. – Mam nadzieję, że pogoda nam nie przeszkodzi i wyjdą nam te wszystkie koncerty, już w plenerze pod gołym niebem. Że uda się to zrobić trochę w piknikowym plenerze, że połączymy muzykę z odpoczynkiem i relaksem. Wysztkich bardzo serdecznie zapraszamy dodała.

Cały program jest już dostępny na festiwalowej stronie www.bach.pl, impreza odbędzie się w terminie od 23 lipca do 2 sierpnia br. Wkrótce rusza sprzedaż biletów.