Pracownia rezonansu magnetycznego powstanie w Świdnicy

1513

Długo oczekiwana inwestycja niezwykle ważna dla mieszkańców powiatu świdnickiego nareszcie powstanie w Świdnicy. Szpital „Latawiec” podpisał już umowę z wykonawcą. Budowa nowoczesnego Centrum Diagnostycznego, w którym znajdzie się pracownia rezonansu magnetycznego oraz przyszpitalna kuchnia, ma zostać zakończona w II kwartale 2016 roku.

Po latach starań w końcu się udało

Droga do podpisania umowy była długa, trwała kilka dobrych lat i jest wynikiem realizacji naszego planu strategicznego. Dzięki dobremu zarządzaniu pokazaliśmy, że „się da” przy wszystkich barierach, przeciwnościach, niewystarczających środkach przeznaczonych na opiekę zdrowotną tak gospodarować środkami finansowymi, aby według własnego pomysłu, bez żadnego zewnętrznego programu, założeń stworzyć nowoczesne Centrum Diagnostyczne – informuje Katarzyna Szukała, specjalista ds. marketingu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. W świdnickim szpitalu obsługiwanych jest ponad 35 tys. pacjentów rocznie, a tysiące z nich przechodzi badania obrazowe. – Nie chcemy korzystać z ośrodków zewnętrznych prywatnych, wysyłać pacjentów do Wałbrzycha czy Wrocławia – wolimy z nimi współpracować. Zespół naszych specjalistów przez lata pokazał, że rezonans magnetyczny jest podstawową metodą nie tylko w diagnostyce obrazowej, ale i neurologicznej, ortopedycznej, onkologicznej czy kardiologicznej. Od lat z uporem dążyliśmy do rozbudowy naszego Zakładu Diagnostyki Obrazowej – wyjaśnia Katarzyna Szukała. Latawiec może się poszczycić w tej dziedzinie chociażby wykorzystaniem teleradiologii oraz współpracą z najlepszymi specjalistami ośrodków diagnostycznych w Polsce. – Nasi pacjenci i specjaliści są dla nas priorytetem, chcemy, alby mogli mieć świadczoną diagnostykę obrazową na najlepszym sprzęcie w regionie tutaj na miejscu w szpitalu przez 24 godziny – stwierdza.

Etapy realizacji budowy Centrum Diagnostycznego

28 maja Grzegorz Kloc, dyrektor szpitala „Latawiec” w Świdnicy, podpisał umowę z generalnym wykonawcą mającym swoją siedzibę w Miłkowie na budowę nowoczesnego budynku przeznaczonego pod centrum diagnostyczne, w tym pracownię rezonansu magnetycznego i kuchnię przyszpitalną. Wedle projektu powstanie dwukondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2, w którym będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu umieszczona zostanie kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. – Niestety, wraz z przeprowadzką do budynku szpitala „Latawiec” nie mieliśmy wyjścia i ze względu na ograniczoną wielkość powierzchni użytkowej musimy korzystać z kuchni tzw. „zewnętrznej cateringowej”. Właściwie odczytujemy potrzeby naszych pacjentów, dlatego powstanie kuchnia – zauważa specjalista ds. marketingu z Samodzielnego Publicznego Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. Kuchnia przyszpitalna zajmie się obsługą pacjentów oraz personelu szpitala „Latawiec”.. Wydawanych będzie od 400 do 500 posiłków dziennie tj. śniadania, obiady, kolacje, które zostaną przewiezione w wózkach termicznych i termosach na poszczególne oddziały szpitalne i do stołówki pracowników przewidzianą w budynku obok na parterze. Pozostałe pomieszczenia będą przeznaczone na gabinety lekarskie. Nowoczesne centrum powstanie między obiektem, w którym mieści się m.in. Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, sterylizacja, a budynkiem Stacji Dializ. – Szpital „Latawiec” jest po prostu za mały na dalszy rozwój, stąd budowa unikatowego w skali regionu budynku centrum diagnostyk – mówi Katarzyna Szukała. Budowa zostanie zakończona w II kwartale 2016 roku. – Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych szpitala i kosztować będzie około 3 mln 200 tys. zł. Budowa jest dla nas priorytetem, czekamy na rozdanie środków UE i będziemy starać się o dofinansowanie na wyposażenie budynku w niezbędny asortyment – dodaje.