Pożyczka hipoteczna – weź i wydaj na co chcesz

1354

Ludzie często mylą pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym, błędnie uważając, że można ją zaciągnąć jedynie na kupno nieruchomości. Co ciekawe – wiele osób nie wie nawet o istnieniu takiej opcji finansowania. Pożyczkę hipoteczną możemy przeznaczyć na dowolny cel – taki, jak zakup auta czy generalny remont domu.

Pożyczka to nie kredyt
Pożyczka hipoteczna to narzędzie niezwykle elastyczne, jeśli chodzi o kredytowanie domowego budżetu. Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że można ją zaciągnąć na dowolny cel konsumpcyjny, a nawet – ze względu na niski procent i długi czas spłaty, traktować pożyczkę hipoteczną jako najtańszą formę konsolidacji. Tym bardziej, że hipoteka stanowi dla banku niemal ideale zabezpieczenie na wypadek utraty płynności finansowej kredytobiorcy. Taka pewność banku skutkuje przeważnie znacznie niższym oprocentowaniem pożyczki hipotecznej w stosunku do oprocentowania kredytu konsumpcyjnego. Różnica to zazwyczaj około kilku procent. Dogodny dla klienta jest również czas spłaty pożyczki hipotecznej – raty można rozłożyć nawet na 30 lat, a pożyczyć można aż do 80% wartości zabezpieczenia. Przykładowo – jeżeli dysponujemy mieszkaniem własnościowym o wartości 200 000 złotych to ustanawiając go zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej możemy liczyć na finansowanie rzędu 160 000 złotych. Kolejną zaletą jest fakt, że nieruchomość nie musi stanowić własności osoby, która ubiega się o pożyczkę. Przede wszystkim jednak taka możliwość ratuje nas, gdy w grę wchodzą nagłe, nieprzewidziane wydatki.

Pod zastaw marzenia

Pan Henryk i jego żona od dawna marzą o domku letniskowym malowniczo położonym nad jeziorem. Od kilkunastu lat jeżdżą bowiem na wakacje i długie weekendy w okolice Niesulic. Niedawno znajomy poinformował ich, że jeden z okolicznych zakładów likwiduje pracowniczy ośrodek wczasowy i wyprzedaje domki w atrakcyjnych cenach. Po obejrzeniu oferty w internecie Pan Henryk zdecydował się kupić jeden z domków, ponieważ tak atrakcyjna cena może się już nie powtórzyć. Na ten cel chcą zaciągnąć kredyt. Po wizycie w placówce macierzystego banku małżeństwo dowiedziało się, że nie ma możliwości, by przyznano im kredyt hipoteczny na domek letniskowy zabezpieczony na tej nieruchomości, ponieważ nie jest to dom całoroczny. – Czy Pan Henryk wraz z żoną mogą liczyć na znalezienie pozytywnego dla siebie rozwiązania? Oczywiście – mówi Maciej Korłub z BizFinance. – Pożyczka hipoteczna to coś, co powinno ich zainteresować.

W toku okazało się, iż małżeństwo dysponuje mieszkaniem odziedziczonym po rodzicach, które można obciążyć hipoteką. – Sytuacja jest wręcz idealna, bowiem w przypadku pożyczki hipotecznej bank nie wnika, na co wydamy przyznane nam środki, a więc w konsekwencji domek letniskowy Pana Henryka nie musi spełniać wszelkich obostrzeń domu stałego. Wartość udzielonego finansowania w niektórych przypadkach może maksymalnie wynosić aż do 80% wartości nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu – tłumaczy Maciej Korłub.

Banki dają współczesnemu klientowi szeroki wachlarz usług oraz sposobów, w jaki może on pozyskać finansowanie. Czasem jednak klient czuje się przytłoczony i zagubiony taką mnogością w ofercie. Warto więc skontaktować się z kompetentnym doradcą finansowym, który pomoże dobrać odpowiednie dla naszego problemu rozwiązanie, a dodatkowo przeprowadzi przez szereg formalności.

BizFinance – Armii Krajowej 17/2.