Powstanie Dzielnica Czterech Generałów na Osiedlu Młodych?

365

Dopiero po 22 sierpnia będzie wiadomo, jakie projekty znalazły się na liście do głosowania do budżetu obywatelskiego, lecz mimo to niektórzy pomysłodawcy już teraz ruszyli z kampanią promującą swoje pomysły. Jednym z nich jest Dzielnica Czterech Generałów na Osiedlu Młodych – projekt Świdnickiego Forum Rozwoju.

Często świdniczanie mieszkający przy swoich ulicach nie bardzo wiedzą kim są patroni ulic na których mieszkają – mówi Marcin Paluszek ze Świdnickiego Forum Rozwoju. – Warto promować polskich bohaterów narodowych, szczególnie tych, którzy walczyli o naszą wolność w trakcie powstań i zrywów narodowych. Czterej wielcy bohaterowie czterech wielkich powstań są patronami sąsiadujących ze sobą ulic. Ważne jest, aby młodzi mieszkańcy tych ulic poznali swoich bohaterów, a poprzez elementy sportowo- rekreacyjne mieli styczność z nimi na co dzień – dodaje. Projekt zakłada posadzenie czterech dębów – każdy na cześć jednego generała: Jakuba Jasińskiego, który walczył w Powstaniu Kościuszkowskim, Mariana Langiewicza – Powstanie Styczniowe, Józefa Bema – Wiosna Ludów oraz Ignacego Prądzyńskiego – Powstanie Listopadowe. Na każdym skwerze znalazłyby się tablice z informacjami o każdym z generałów oraz wydarzeniu historycznym związanym z każdym z bohaterów.  Ponadto w projekcie znalazły się także place zabaw w postaci przeszkód wspinaczkowych, ścieżki zdrowia, mini bunkrów oraz stworzenie miejsca w kształcie szańca z murami oraz drewnianymi armatami. – Miejsca te mają za zadanie rozbudzać wyobraźnie najmłodszych oraz będą pełnić funkcje edukacyjne. Ich zadaniem jest także integracja sąsiadów z pobliskich bloków – mówi Marcin Paluszek. – Ustawione ławki w półkolach skłaniałyby do rozmów i dyskusji. Planowane są również toalety dla czworonogów przy każdym skwerze. Psie odchody są poważnym problemem na Osiedlu Młodych.

Szacowany koszt wykonania projektu wynosi 180 000 złotych. Powstał również profil na Facebooku promujący projekt: https://www.facebook.com/dzielnicageneralow