Policyjna profilaktyka w Domu Seniora

210

W miniony wtorek funkcjonariusz świdnickiej komendy spotkał się z seniorami z „Dziennego Domu Pobytu SENIOR WIGOR” w Strzegomiu. Głównym celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Z seniorami omówiona została też profilaktyka terrorystyczna.

Specjalista ds. Prewencji Kryminalnej  świdnickiej komendy- nadkom. Robert Topolski  rozmawiał z seniorami na temat sposobu działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusz opowiedział o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.

Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na kwestię emocji i współczucia, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.

Z seniorami omówiona została również kwestia odpowiednich zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń terrorystycznych. Podsumowaniem tematu było przekazanie seniorom dobrych rad  oraz wskazówek, które pomogą w przyszłości uniknąć tego rodzaju zagrożeń.

źródło: KPP w Świdnicy