Pokazali, jak powstaje ciepło (FOTO)

269

Mieszkańcy Świdnicy mieli dzisiaj niebywałą okazję zwiedzić na co dzień niedostępne dla nich obiekty, związane z produkcją ciepła. Wszystko ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy”. 

W Polsce w gospodarstwach domowych rocznie spalanych jest 10 mln ton węgla. Niestety, sprawność indywidualnych systemów ogrzewania wynosi ok. 65%, co oznacza, że ok. 4 mln ton surowca jest marnotrawione. Urząd Miejski w Świdnicy wspólnie z Miejskim Zakładem Energetyki Cieplnej postanowili oprowadzić świdniczan po ciepłowni i przekonać ich do ciepła systemowego – najbardziej proekologicznego źródła ciepła. – Ciepło systemowe jest częścią walki z niską emisją w Świdnicy. Zdarza się, że świdniczanie spalają w piecach nawet śmieci, co powoduje duże zapylenie. To z kolei prowadzi do wielu chorób, również nowotworowych. Badania to potwierdzają – mówił Bogdan Ryndziewicz, wiceprezes i główny specjalista ds. technicznych MZEC.

Odwiedzający mieli okazję zobaczyć pełen cykl produkcji ciepła systemowego, od składu węglowego po zmodernizowane kilkanaście miesięcy temu filtry i nowoczesne centrum dowodzenia ciepłownią.

 

Zorganizowano także warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, podczas których można było na przykład zrobić świecznik ze starego słoika czy bransoletkę ze starej koszulki. Ta forma zajęć spotkała się z entuzjazmem szczególnie najmłodszych zwiedzających. Wśród zwiedzających znaleźli się jednak i tacy, dla których wizyta w ciepłowni była sentymentalną podróżą we wspomnieniach. – Pracowałem w Świdnickiej Fabryce Pomp i te pompy, które 30 lat temu właśnie tu robiliśmy, dalej pracują w MZEC i uczestniczą w procesie ogrzewania miasta. Działają bez zarzutu, nic się z nimi nie dzieje. Chciałem je dzisiaj zobaczyć – mówił Kazimierz Pajączkiewicz, odwiedzający w tym dniu ciepłownię.