Podziękowali za plony

667

Barwny korowód dożynkowy, msza święta dziękczynna, tradycyjne obrzędy, wspólna zabawa oraz pyszności na dożynkowych stołach. Rolnicy z gminy Żarów wczoraj podziękowali za tegoroczne plony.

Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. – Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku. To również przypomnienie o tym, że dzięki trudowi ich pracy codziennie trafia na stoły nasz polski chleb. Co czyni pracę na roli tak wyjątkową, a dożynki tak bliskie każdemu? Może to, że jest to praca dla chleba, a my mamy świadomość, że tam na polach, w złocistych łanach pszenicy i żyta rodzi się nasz chleb powszedni. Dzisiejsza modlitwa, dzisiejsza msza to przede wszystkim nasze wspólne podziękowanie Bogu za te hojne dary – podkreślał ks. dziekan Piotr Ważydrąg, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który celebrował liturgię.

Po nabożeństwie tradycyjny korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na zmodernizowane targowisko miejskie, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek Kamilę Spisak z Pyszczyna i Krzysztofa Banacha z Gołaszyc włodarzowi gminy. – Jak każdego roku gminną uroczystością dożynkową zamykamy żniwa. Czas dożynek to nie tylko czas podziękowań za zbiory, ale również czas przygotowań do pracy na roli. Życzę, aby w tej pracy niczego Wam nie brakowało. Aby sprzyjali Wam ludzie i przyroda i nikomu nie zabrakło chleba naszego powszedniego – mówił burmistrz Leszek Michalak.

W barwnych i kolorowych strojach na scenie zaprezentowały się również sołectwa z gminy Żarów. Dożynkowe przyśpiewki śpiewały Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie żarowskich szkół oraz mieszkańcy. Stoły zaś uginały się pod wiejskimi pysznościami.