Odpowie za śmiertelne potrącenie

453

Nawet do 12 lat pozbawienia wolności grozi kierowcy podejrzanemu o śmiertelnie potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Teraz o jego losie zdecyduje sąd.

Do zdarzenia doszło ok. 3.30 w nocy 17 października br. na drodze K 5. Nieznany jeszcze wówczas kierujący samochodem potrącił rowerzystę, a następnie nie udzielając pomocy poszkodowanemu oddalił się z miejsca zdarzenia. Mężczyzna poniósł śmierć  na miejscu. Ofiarą wypadku okazał się 60-letni mieszkaniec powiatu średzkiego.

Skierowani na miejsce funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Strzegomiu oraz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w trakcie przeprowadzanych oględzin ujawnili i zabezpieczyli elementy karoserii pojazdu. Policjanci rozpoczęli typowanie ewentualnych samochodów. Poszukiwania zawęzili następnie do pojazdów ciężarowych. Cierpliwość i drobiazgowość policjantów opłaciła się. Została wytypowana marka, model i kolor pojazdu.  Wstępne ustalenia wskazywały, że sprawca potrącenia miał poruszać się jasnym samochodem ciężarowym marki Mercedes. Policjanci niezwłocznie podjęli intensywne działania zmierzające do ustalenia sprawcy śmiertelnego wypadku. Na podstawie zabezpieczonego monitoringu funkcjonariusze ustalili, że wytypowany  samochód wykonuje systematycznie te same trasy.
Na podstawie wszystkich zebranych informacji policjanci prowadzili dalsze czynności zmierzające  do zatrzymania sprawcy wypadku.

19 października na terenie Strzegomia został zatrzymany do kontroli drogowej opisany pojazd. Posiadał uszkodzenia oraz braki w karoserii. Po zatrzymaniu mężczyzny i zabezpieczeniu pojazdu, został powołany biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, który przeprowadził oględziny pojazdu i potwierdził, że zabezpieczone 17 października na miejscu wypadku elementy karoserii pochodzą z w/w pojazdu.   Zatrzymanym przez funkcjonariuszy okazał się 46-letni obywatel Ukrainy, który zamieszkuje na terenie Polski.  Na podstawie zebranych materiałów, mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące śmiertelnego potrącenia i ucieczki z miejsca wypadku. Teraz podejrzanemu grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

źródło: KPP Świdnica