Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym (FOTO)

562

Dziś punktualnie o godzinie 12 na terenie ŚOSiR-u odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Dokładnie 273 śmiałków pokonało symboliczną trasę o długości 1963 metrów by uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia.

Świdnica była dziś jednym z 81 miast w Polsce gdzie wystartował bieg ku czci tragicznie zmarłych żołnierzy. Na starcie biegu pojawili się ludzie w różnym wieku. Dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy czy kibice świdnickiej Polonii. Wszystkim dziś uświęcał jeden cel, oddać hołd żołnierzom. – Dziś rywalizacja sportowa schodzi na dalszy plan, najważniejsza jest lekcja patriotyzmu – mówił harcmistrz Piotr Pamuła. Śmiałkowie mieli do pokonania dwie pętle o łącznym dystansie 1963 metrów. Dlaczego dokładnie taka długość? Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce 21 października 1963 roku, zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad cztery tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach. Podczas wydarzenia Fundacja Wolność i Demokracja zbierała pieniądze które zostaną przekazane na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach na Ukrainie.

Wszyscy uczestnicy za udział w biegu otrzymali pamiątkowe medale oraz koszulki. Po ukończonym biegu na wszystkich śmiałków czekał ciepły posiłek oraz gorąca herbata.

[pp_gallery gallery_id=”48336″ width=”200″ height=”200″]