Odczarować dokument (FOTO/WIDEO)

657

Rusza 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbywa się pod hasłem „Opowiadanie dokumentalne”. Widzów czeka pasjonująca podróż, pełna nowatorskiego podejścia do opowiadania dokumentalnego, drugi przegląd „Czasoprzestrzenie VR” oraz pokazy w ramach StoryCode WAW on Tour, a także PL WRO on Tour 2017. W programie znalazły się także spotkania z twórcami, ciekawe rozmowy i warsztaty. Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędzie się także Konkurs Główny i Konkurs Młodzieżowy. W tym roku o „Złote Oko” powalczy 13 tytułów, natomiast o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia. W tym jeden, zrealizowany przez uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Dziś w teatrze Miejskim w Świdnicy odbyła się gala inaugurująca festiwal. Uroczystego otwarcia tegorocznej edycji przeglądu dokonali Bożena Kuźma ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, dyrektor artystyczny festiwalu Lech Moliński oraz prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej Paweł Kosuń. Filmem inaugurującym tegoroczny festiwal był dokument Erika Gandini „Szwedzka teoria miłości”, laureat Nagrody Publiczności podczas 13. edycji Millenium Docs Against Gravity.

Prawdziwa uczta dla pasjonatów

Jak co roku, główną rolę podczas Okiem Młodych zagrają pokazy filmów konkursowych. W Konkursie Głównym zobaczymy trzynaście tytułów zrealizowanych przez twórców do 30 lat zarówno z Polski, jak i Niemiec czy Hiszpanii. Na laureatów czeka Grand Prix oraz statuetka „Złotego Oka”. W Konkursie Młodzieżowym o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia. W tym jeden, zrealizowany przez uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Mocnym punktami w harmonogramie tegorocznego Festiwalu są również propozycje zebrane w Panoramie. Jednym z nich jest „Mów mi Marianna” – opowiadający o emocjach tych, którzy nie czują się dobrze w swojej płci. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Karoliną Bielawską – tegoroczną Jurorką Konkursu Głównego. W ramach Panoramy zaplanowano również dwa pokazy plenerowe, czyli „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka połączone z imprezą muzyczną w Pustostanie oraz laureat Grand Prix Dolnego Śląska podczas 13. Millenium Docs Against Gravity – „Sonita” w reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, którą zobaczymy na świdnickim Rynku.

Widzowie Okiem Młodych zobaczą również filmy zrealizowane w ramach projektu WRO on Tour2017 – sześć krótkometrażowych dokumentów poruszających tematykę nowych mediów. Natomiast podczas StoryCode WAW on tour pokazane zostaną dwa interaktywne reportaże: „Atterwasch” – multimedialno-futurystyczną opowieść o miejscowości na Łużycach, która znika pod kopalnią odkrywkową; oraz “Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” – projekt, który zabierze widza w podróż po miastach, które dawniej były stolicami województw. W programie Festiwalu nie zabrakło również pokazów dla seniorów:  w dniu otwarcia zobaczyli niezwykłą historię słynnej pary tancerzy tanga argentyńskiego „Ostatnie tango” w reż. Germana Kral, a w piątek „Nie opuszczaj mnie” pokazujący historię małżeństwa z 76-letnim stażem – film zrealizowany przez Mo-young Jin. Za sprawą „Portretu. Podróży codziennych”, czyli wystawy fotografii dokumentalnych studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, wyjdziemy również z opowiadaniem dokumentalnym poza obszar filmu.

Pokazem, który zakończy 10. Okiem Młodych będzie „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego połączony z dyskusją – jeden z dwóch filmów w karierze reżysera, które odwiodły go od tworzenia dokumentów. Tytuł dawniej z zakazem rozpowszechniania, w czerwcu zobaczymy w wersji ocenzurowanej. Widzowie przyjrzą się człowiekowi, który stracił wiarę w socjalizm oraz ideę wspólnego działania dla dobra idei. Akcja filmu dotyczy nieistniejących już Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczych „Renifer” w Świdnicy.

Okiem Młodych potrwa do niedzieli. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

PROGRAM

Dzień 2 – 8 czerwca, czwartek
12:30 Pokaz dla uczniów: Konkurs Młodzieżowy + spotkanie z twórcami
18:00 Konkurs Młodzieżowy + spotkanie z twórcami
20:00 “Mów mi Marianna” Karolina Bielawska + spotkanie z reżyserką, Polska, 2016, 74 min.

Dzień 3 – 9 czerwca, piątek
11:00 – 19:00 Przegląd Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
15:00 Pokaz dla seniorów: “Nie opuszczaj mnie”, reż. Mo-young Jin, Korea Południowa 2014, 86 min.
17:00 “Portret. Podróże codzienne” – otwarcie wystawy fotografii dokumentalnych studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu
18:00 Konkurs Główny, blok I + spotkanie z twórcami (+wręczenie nagród w Konkursie Młodzieżowym)
21:00 Pokaz w Pustostanie: “Wszystkie nieprzespane noce”, reż. Michał Marczak, Polska 2016, 100 min. PUSTOSTAN
22:30 Nieprzespana noc w Pustostanie: P L A L PUSTOSTAN
Dzień 4 – 10 czerwca, sobota
10:00 – 13:00 Wręczenie nagród Jury więziennego w Areszcie Śledczym ARESZT ŚLEDCZY**
11:00-19:00 Przegląd Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
13:00 WRO on Tour 2017 (pokaz + spotkanie z kuratorkami)
15:00 StoryCode WAW on tour | Reportaż
17:00 Konkurs Główny, blok II + spotkanie z twórcami
19:30 Konkurs Główny, blok III + spotkanie z twórcami
22:00 Pokaz plenerowy: “Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, Niemcy/Iran/Szwajcaria 2015, 91 min. RYNEK
Dzień 5 – 11 czerwca, niedziela
11:00 – 16:00 Przeglądu Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
15:00 “Pod opieką wiecznego słońca”, reż. Witalij Manski, Łotwa/Niemcy 2015, 106’
17:00 “Nie wiem”, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1977, 46 min. + prezentacja o “Reniferze” + dyskusja
19:00 Wręczenie nagród + Pokaz filmów nagrodzonych

*jeśli nie zaznaczono inaczej, wydarzenia odbywają się w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury
** wstęp tylko z zaproszeniami

WIDEO: Mariusz Pacek