Nowoczesne autobusy wyjadą na ulice Świdnicy (FOTO)

463

9 nowoczesnych autobusów w połowie przyszłego roku wyjedzie na ulice Świdnicy. Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę pojazdów z firmą Solaris Bus&Coach. 

Firma wygrała przetarg i dostarczy nowe autobusy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Świdnica Sp. z o. o. Solaris zaoferował dostawę 7 sztuk Urbino 12 za łączną kwotę 8 milionów 162 tysięcy złotych oraz dwóch sztuk modelu Urbino 10 za kwotę 2 milionów 260 tysięcy złotych. – Walka z niska emisją nie jest w Świdnicy pustym hasłem. Najwięcej szkody wyrządzają nam piece opalane węglem i samochody, których mamy coraz więcej. Staramy sobie radzić z jednym i drugim. Świdniczan zachęcamy do przesiadania się do komunikacji miejskiej. Będzie to możliwe wtedy, gdy ten transport będzie nowoczesny i dobrze zorganizowany. Wygodny dla wszystkich, dla osób starszych, dla mam z dziećmi. Przy staraniach o środki unijne duży nacisk położyliśmy na wymianę taboru autobusowego. Bardzo się cieszę, że to firma Solaris. Macie Państwo znakomitą renomę. Autobusy jeżdżą w całej Polsce i słyszymy same dobre opinie. Poza tym jesteście polską firmą, znaną na całym świecie – mówi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Nowe autobusy mają być ekologiczne, o znacznie zmniejszonej emisji tlenków azotu i węgla, a także komfortowe. W nowych pojazdach, które będą się wyróżniać niską podłogą na całej długości, znajdą się także kasowniki-biletomaty akceptujących płatności zbliżeniowe, bezpieczne miejsca na wózek dziecięcy czy inwalidzki, gniazda USB do ładowania przenośnej elektroniki, dwie wewnętrzne tablice informacyjne, poręcze pokryte materiałem o właściwościach bakteriobójczych. Pojazdy na ulicach Świdnicy zobaczymy najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku.

To szalenie długi proces od momentu, gdy myśl powstanie, do chwili, gdy mieszkańcy będą mogli wsiąść do autobusów. Tak naprawdę ten proces trwa około dwóch lat. Nam zostało jeszcze około 8 miesięcy oczekiwania. Możemy zatem powiedzieć, że jesteśmy już na finiszu – dodaje Tomasz Kurzawa, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Projekt „Zakup niskoemisyjnych autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie miasta Świdnica oraz gmin Marcinowice i Świdnica” będzie dofinansowany ze środków UE w wysokości 85% wartości zakupu. – Należą się wielkie gratulacje za pozyskanie funduszy unijnych. Nie wszystkie miasta zdecydowały się na wysiłek aplikowania o srodki. Bo to jest wysiłek. Potrafię docenić taką sytuację, bo rozmawiam z wieloma miastami, które nie zdecydowały się aplikować albo zrobiły błędy we wnioskach. Wysiłkiem merytorycznym spółki MPK wniosek został przygotowany. I zastrzyk 9 autobusów dla średniego miasta to bardzo dużo. Nowe autobusy mniej kosztują w eksploatacji – mówi Waldemar Wlazło, dyrektor ds. Sprzedaży Solaris Bus&Coach S.A.