Noc w Muzeum Dawnego Kupiectwa (FOTO)

869

Wystawą kolekcji profesora medycyny Alberta Neissera rozpoczęto wczoraj Noc Muzealną w Świdnicy. Wśród eksponatów udostępnionych dla zwiedzających znalazły się chociażby dzieła sztuki i kultury Dalekiego Wschodu z XVIII i XIX w., a całość uzupełniał pokaz zabytków związanych z lecznictwem i medycyną. Tego wieczoru świdnickie Muzeum Dawnego Kupiectwa udostępniło także pozostałe swoje ekspozycje, a podsumowaniem wydarzenia był wymykający się muzycznym stylom występ Jorgosa Skoliasa i Bronisława Dużego.

Wernisaż Alberta Neissera

Wystawą kolekcji dzieł sztuki zebranych przez wybitnego niemieckiego dermatologa i wenerologa Alberta Neissera rozpoczęto zwiedzanie nocne w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa. – Noc Muzealną obchodzimy 1 lipca zupełnie inaczej niż cały świat, ale jesteśmy jedynym Muzeum Dawnego Kupiectwa w Polsce i powinniśmy się wyróżniać – żartował Wiesław Rośkowicz dyrektor świdnickiego muzeum. W otwarciu wystawy uczestniczyli prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, zastępca prezydenta Szymon Chojnowski, współorganizatorka Nocy Muzealnej Agnieszka Dudzińska oraz dr nauk medycznych, specjalista dermatolog Rafał Białynicki-Birula z Wrocławia. – Rok 2015 nie jest przypadkowy, ponieważ przypada w nim 160 rocznica urodzin Alberta Neissera. Jest to postać wielowymiarowa. Nie tylko świdniczanin, wspaniały lekarz, ale również podróżnik – mówiła Agnieszka Dudzińska. O życiu i odkryciach wybitnego niemieckiego dermatologa i wenerologa opowiadał dr nauk medycznych Rafał Białynicki-Birula. Zwrócił on uwagę publiczności nie tylko na odkrycie przez niemieckiego dermatologa i wenerologa dwoinki rzeżączki, czy na prowadzone przez niego badania kliniczne, ale także na uwielbienie do sztuki. Albert Neisser, bowiem w swej pełnej zabytków willi mieszczącej się dawniej przy ulicy Ludomira Różyckiego we Wrocławiu zgromadził artystyczne dzieła m.in. z Dalekiego Wschodu z XVIII i XIX w,. które po prelekcji zwiedzający mieli okazję obejrzeć. Wśród eksponatów znalazły się także obiekty prezentujące życie dermatologa oraz związane z lecznictwem i medycyną. Wystawa potrwa do 13 września.

Wszystkie drzwi muzeum otwarte

W ramach nocnego zwiedzania zostały otwarte drzwi także do pozostałych stałych ekspozycji Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Udostępniono eksponaty – dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, kramów bogatych kramarzy, salonu mieszczańskiego z przełomu XVIII i XIX w. oraz dziejów świdnickiego piwowarstwa, a także gotyckiej Sali Rajców.

Awangardowy koncert Skoliasa

Nocny koncert z klimatem o godz. 23.00 zapewnił polski wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia Jorgos Skolias eksperymentujący ze starodawnymi technikami wokalnymi, którego świdniczanie mieli okazję usłyszeć w zupełnie innej wersji blisko rok temu na koncercie z zespołem El Greco w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych. Tym razem z jazzującym, bluesującym wokalistą wystąpił legendarny polski aranżer i kompozytor grający na puzonie Bronisław Duży, który jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Katowicach i jako instrumentalista na scenie występuje ponad 20 lat. Aranżacje muzyki świata zaproponowane przez wybitnych kompozytorów odbiegały od wszelkich standardowych muzycznych form, które nie stroniły od groteski dźwięku, etnicznych inspiracji oraz nowatorskiego podejścia do jazzu czy bluesa. Całości kompozycji wyznaczał tętniący rytm puzonu łączący się z wyśpiewanym specyficznym mixem językowym. Z pewnością tego wieczoru niejednego słuchacza zaskoczyła ta spontaniczna muzyczna improwizacja…