Na rockowo – walczyli z AIDS

717

Kultowy punkowo-rockowy zespół Farben Lehre i szczecińska grupa punkowa – Offensywa wspierały cykliczne wydarzenie „Rock przeciw AIDS”. Dobrą muzykę połączono z profilaktyką, a więc wiedzą na temat HIV/ AIDS przekazywaną przez specjalistów uzależnień. Impreza odbyła się wczoraj w świdnickim Klubie Bolko.

Koncertowo

Coroczne kulturalne wydarzenie związane ze Światowym Dniem Walki z Aids rozpoczął koncert szczecińskiej grupy prezentującej melodyjny punk rock – Offensywa. Młodość i energia zespołu z pewnością przekonały młodzież. Gwiazdą wieczoru niewątpliwie była grupa Farben Lehre działająca na polskiej scenie już ponad 20 lat. Zespół na swoim koncie ma blisko 13-cie studyjnych płyt, nie mówiąc o albumach koncertowych. Prawdziwą euforię na koncercie w Świdnicy wywołały utwory z krążka „Achtung 2012” m.in. „Femina”, „Zapamiętaj”, czy „Pasja”. Podczas występu nie zabrakło także słów skierowanych do młodych świdniczan bezpośrednio związanych z tematem imprezy. – Nie bójcie się mówić tego, co myślicie. Nie bójmy się odrzucać złych rzeczy. Nie potrzebne jest nam wiele fatalnych kwintesencji tego życia mówił Wojciech Wojda wokalista Farben Lehre. Cykliczna impreza to nie tylko muzyka. W świdnicki klubie uczestnicy mieli okazję także obejrzeć przedstawienie Teatru Ruchu ONE z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Grupa teatralna przedstawiła w muzyczno-tanecznym widowisku różne aspekty choroby AIDS/HIV i jej przebiegu. Tanecznej opowieści towarzyszyła kultowa muzyka jak chociażby Freddiego Mercury’ego, kompozytora Roba Dougana czy Thomas Bangalter, założyciela zespołu Daft Punk.

Profilaktycznie

Rock przeciw Aids organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy to przede wszystkim profilaktyka. W trakcie imprezy działał punkt informacyjno – konsultacyjny, gdzie udostępnione były ulotki dotyczący HIV i AIDS. Ponad to młodzież oraz każdy zainteresowany mógł porozmawiać z certyfikowanymi instruktorami terapii i psychoterapii uzależnień. Mówiliśmy przede wszystkim o tym, by unikać zachowań ryzykownych, czyli działań, które wzmaga chociażby nadużywanie alkoholu. Nie ze względu na tą używkę, ale głównie dlatego, że nadmierne spożywanie alkoholu powoduje, że ludzie w stanie upojenia zachowują się nieodpowiedzialne. Do tego dochodzi też niby w życiu taki banał prowadzący do zachowań ryzykownych. Chodzi o iniekcja, która sama w sobie jest groźna, bo największy odsetek ludzi zakaża się przez kontakty seksualnemówił terapeuta uzależnień z wrocławskiej Fundacji Pozytywka – Patryk Długosz. Jak przekonywali również pracownicy Powiatowej Stacji Epidemiologicznej ze Świdnicy warto wiedzieć więcej na temat HIV i AIDS i uchronić się przed chorobą tym bardziej, że z roku na rok wzrasta liczba osób zakażonych HIV, a w następstwie chorych na AIDS.

Więcej informacji na temat HIV i AIDS można uzyskać – www.aids.gov.pl

[pp_gallery gallery_id=”40462″ width=”200″ height=”200″]