Komputery z duszą

412

Dawniej był to cud techniki i marzenie każdego nastolatka. Dziś spełnia jedynie rolę rzadko dostępnego eksponatu muzealnego, wywołującego miłe wspomnienia z przeszłości. Owe komputery z minionej epoki z ogromną pasją kolekcjonuje miłośnik elektroniki – Tomasz Marcinkowski.

Młody świdniczanin z wykształcenia jest informatykiem – elektronikiem i wielkim fanem starego sprzętu komputerowego. Pasje elektroniką dzieli on z wrocławską grupą – Retrogralnia. Swoją kolekcję rozpoczął pięć lat temu, a dziś liczy ona blisko 25 komputerów. – Zaczynałem od Amigi 1200, a w tym momencie mam prawie wszystkie modele w swoim zbiorze. Moje komputery pochodzą z przełomu lat 80-tych i 90-tych – mówi Tomasz Marcinkowski. Oprócz kolekcjonowania miłośnik starego sprzętu zajmuje się także naprawą swoich egzemplarzy, dzięki temu tylko pięć z prywatnego zbioru nie działa.Pamiętam, jak z jednym komputerem męczyłem się prawie rok. Była uszkodzona płyta po wylaniu baterii, która podtrzymuje zegar. Ona jest w stanie wytrzymać około 10 –ciu lat, ale komputer miał lat 20 i tej baterii nikt nigdy nie wymieniał. Siedziałem więc z lutownicą i ze schematem i po kolei wszystkie ścieżki – ową pajęczynkę pod spodem tworzyłem od nowa – wspomina.

 

Więcej na temat wspaniałej pasji starymi komputerami przeczytacie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Region Fakty”.