Kolejna fabryka nielegalnego tytoniu zkliwidowana

458

W Świebodzicach zatrzymano trzech mężczyzn, którzy w samochodzie dostawczym przewozili pięćdziesiąt dwudziestokilogramowych worków nielegalnej krajanki tytoniowej. Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Jeleniej Górze (Nadodrzański Oddział SG), podczas działań, które przeprowadzili wspólnie z policjantami z powiatu świdnickiego, ujawnili magazyn krajanki tytoniowej wraz z nielegalną linią produkcyjną oraz towarem wartym 1,5 mln zł.

Uwagę funkcjonariuszy zwrócił zaparkowany przy stacji benzynowej samochód dostawczy. Gdy skontrolowali pojazd okazało się, że w przestrzeni bagażowej znajduje się pięćdziesiąt dwudziestokilogramowych worków nielegalnej krajanki tytoniowej.

Do posiadania towaru przyznał się 31-letni mieszkaniec Wałbrzycha. Razem z nim zatrzymani zostali dwaj inni mężczyźni, w wieku 42 i 21 lat, również pochodzący z Wałbrzycha. Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Na jednej z posesji, w pomieszczeniu gospodarczym znaleźli linię produkcyjną oraz magazyn w którym znajdowało się 1200 kg liści tytoniu przygotowanych do produkcji i 30 kg gotowej krajanki.

Szacuje się, że starty skarbu państwa z tytułu niezapłaconego podatku wynoszą około 700 tysięcy złotych. Mężczyznom postawiono zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.