Kłamał i musi przeprosić

834

Kampania wyborcza w Dobromierzu wchodzi w decydującą fazę. Pozostało zaledwie kilka dni, aby przekonać do siebie wyborców. Niektórzy wierzą, że wszystkie chwyty dozwolone i sięgają po zagrywki nie fair. Tak, zdaniem sądu, postąpił Marek Jaworski, radny tej kadencji i kandydat na wójta Dobromierza. Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał postanowienie, iż Marek Jaworski w swoim ostatnim artykule prasowym „(Nie)samodzielne rządy”, który ukazał się w Nowej Gazecie Jaworskiej 5 listopada 2014r. kłamał i nakazał mu przeprosić wójta gminy Dobromierz Jerzego Ulbina. Sąd nakazał Jaworskiemu także wpłacić na Ochotniczą Straż Pożarną w Roztoce kwotę 2000 złotych.

Sąd nie miał wątpliwości

W piątek 7 listopada w Sądzie Okręgowym w Świdnicy w trybie wyborczym odbyła się rozprawa na wniosek Jerzego Ulbina przeciwko Markowi Jaworskiemu. Jerzy Ulbin jest obecnie urzędującym pierwszą kadencję wójtem, zaś Marek Jaworski to radny opozycyjny, który w poprzedniej kadencji za czasów wójta Czesława Drąga był przewodniczącym Rady Gminy Dobromierz. Obecnie obaj ubiegają się o stanowisko wójta gminy. Aby uderzyć w kontrkandydata Marek Jaworski w swoim artykule oskarżył wójta Ulbina o to, że nie zrealizował żadenj inwestycji od początku do końca. Podczas rozprawy sąd nie miał wątpliwości, że Marek Jaworski napisał nieprawdę. Mało tego, według sądu kłamał także wtedy , gdy pisał, że dotacje na budowę świetlic wiejskich w Kłaczynie i Borowie ustalił poprzedni wójt Czesław Drąg. Decyzją sądu Marek Jaworski musi przeprosić za swoje słowa Jerzego Ulbina. Musi także wpłacić 2 tys. złotych na konto Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce (gm. Dobromierz). Wyrok nie jest prawomocny, Jaworskiemu przysługuje prawo do odwołania.

Decyzje podejmowała obecna rada

– Poprzednia ekipa rządząca w Dobromierzu nie planowała realizacji tychże inwestycji. Dopiero obecna Rada Gminy zdecydowała o tym w sierpniu 2011 roku, zabezpieczając w budżecie gminy środki na projektowanie tych świetlic – mówi dla „Region Fakty” wójt Dobromierz Jerzy Ulbin. Jeszcze w 2011 roku wójt Jerzy Ulbin złożył wnioski o dotacje do Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu”. W lipcu i październiku 2012 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego poinformował, że dotacje gminie Dobromierz na budowę świetlic zostały przyznane. Odbiory techniczne obiektów nastąpiły w październiku 2013 roku, a już w grudniu tego samego roku na koncie gminy pojawiły się pieniądze z rozliczenia projektów po 250 tysięcy złotych na każdy obiekt. Nie ulega wątpliwości, że to wójt Ulbin rozpoczął i zakończył te inwestycje, a także pozyskał na nie środki zewnętrzne.