Kanclerz Merkel i Premier Kopacz o odwadze i pojednaniu

612

– W Krzyżowej wydarzył się cud pojednania – mówił dzisiaj w Krzyżowej prof. Władysław Bartoszewski. 25 lat od pamiętnej Mszy Pojednania w Krzyżowej spotkali się kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier RP Ewa Kopacz i otworzyli wystawę „Odwaga i pojednanie”.

Dzisiaj tuż po godz. 11.00 w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Odwaga i pojednanie”, w którym wzięły udział kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier RP Ewa Kopacz. Tu w 25 lat temu w Krzyżowej spotkali się szefowie rządów polskiego i niemieckiego i przekazali sobie znak pokoju. Wiemy już, że tamto spotkanie stało się początkiem nowych relacji pomiędzy naszymi narodami. Dziś w Krzyżowej spotykamy się jako sąsiedzi, partnerzy i przede wszystkim przyjaciele.Cieszę się, że możemy dziś z szacunkiem odnieść się aktu odwagi, który zmienił rzeczywistość – mówiła premier Ewa Kopacz.

Polacy jako pierwsi pokazali odwagę i dali ją innym, torując drogę do wolnej Europy. Niemcy są świadomi okrucieństw wojny i odpowiedzialności za nie. Okrutne rozdziały naszej historii nie są zakończone, ale czasy się zmieniły. Niemcy są zjednoczone, jesteśmy wolni i żyjemy w zgodzie z sąsiadami. Polacy w Niemczech i Niemcy w Polsce są budowniczymi jedności – mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Rangę wydarzeń sprzed 25 lat cudem pojednania nazwał prof. Władysław Bartoszewski. To, że dziś możemy w Polsce zorganizować taką wystawę, takie spotkanie, w którym gości kanclerz Niemiec, to może przypadek, a może cud pojednania, jak ja uważam. Inne kraje powinny się uczyć od Polaków i Niemców poprzez symbol Krzyżowej – dodawał prof. Władysław Bartoszewski. Ja, który byłem więźniem Oświęcimia, mam odwagę powiedzieć, że to nie ja się zmieniłem, ale, że zmieniły się Niemcy.

Po uroczystościach w Krzyżowej Angela Merkel i Ewa Kopacz wzięły udział w nabożeństwie ekumenicznym w Kościele Pokoju w Świdnicy.