Finansują badania stomatologiczne najmłodszych

511

Blisko 311 uczniów z klas I-III klasa skorzysta w tym roku z bezpłatnych badań stomatologicznych. Gmina przeznaczy na ten cel 37 tys. zł.

Akcja wożenia uczniów na bezpłatne badania stomatologiczne potrwa do grudnia tego roku. Przebadanych ma być 311 dzieci.
Celem akcji jest ocena stanu zdrowia zębów uczniów. Od kiedy opieka stomatologiczna w szkole straciła rację bytu, trudno o tego typu, jednoznaczną ocenę. Z informacji otrzymanych od lekarzy stomatologów wynika, że większość dzieci nie miała lakowanych zębów stałych, stąd największa ilość środków finansowych przeznaczona będzie na pierwotne lakowanie zębów stałych. Im więcej będzie podejmowanych takich akcji, tym lepsza będzie świadomość społeczna o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej i profilaktyka stomatologiczna. Oznaczać to będzie również mniej uciążliwą i kosztowną również walkę z próchnicą – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Niedopilnowane regularne wizyty u stomatologa oznaczają zazwyczaj zniszczone próchnicą zęby i częste stany zapalne w obrębie przyzębia. – W naszym kraju pokutuje np. jeszcze ciągle mit, że zębów mlecznych się nie leczy. Jest to błędne rozumowanie. Na ponad 150 przebadanych uczniów, prawie 80 proc. ma zaawansowaną próchnicę, a niemal połowa – wady zgryzu. W profilaktyce stomatologicznej niezmierne ważne są regularne wizyty u stomatologa. Mały ubytek w uzębieniu nie oznacza bólu podczas leczenia, wręcz przeciwnie – tłumaczy lekarz stomatolog. – W całym tym procesie niezmiernie ważna jest rola rodziców, którzy otrzymują zalecenia pokontrolne, ale w większości przypadków nie realizują ich terminowo.

Badania prowadzi otwarty w maju tego roku gabinet stomatologiczny przy Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie. Jak informuję lek. stom. Jolanta Kowal, specjalista stomatologii dziecięcej, dzieci chętnie biorą udział w badaniach.
Przeprowadzamy kompleksowa ocenę stanu uzębienia, zabiegi profilaktyczne polegające na fluoryzacji i nauce właściwego odżywiania i złego szczotkowania na stan uzębienia. Po przeprowadzonym badaniu dziecko otrzymuje pisemną informację dla rodziców o stanie uzębienia i jakości higieny jamy ustnej, ewentualnej konieczności wizyty kontrolnej u ortodonty i logopedy – dodaje Jolanta Kowal.

W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe ząbki”, którym objęto wszystkich uczniów klas pierwszych z gminnych placówek oświatowych. W 2014 roku na programy z zakresu ochrony zdrowia zostało zaplanowanych 45 tys. zł. z budżetu gminy. Jeszcze w tym roku roku planowane jest uruchomienie 2 gabinetu stomatologicznego, tym razem na terenie centrum oświatowego w Lutomi. Z pewnością jest to dobra wiadomość nie tylko dla samych uczniów, ale i ich rodziców.