Festiwal Okiem Młodych na półmetku! (FOTO/WIDEO)

505

Za nami trzy festiwalowe dni. W programie nie brakuje atrakcji dla każdego miłośnika filmów dokumentalnych. Na drugą stronę rzeczywistości widz mógł się dzisiaj przenieść za sprawą przeglądu „Czasoprzestrzenie VR” na Dworcu Głównym PKP. Pokazy także jutro i w niedzielę. Ponadto dyskusje, spotkania z twórcami i najlepsze filmy dokumentalne młodych twórców. Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia było wręczenie nagrody „Młode Oko” w Konkursie Młodzieżowym. Otrzymała je Aleksandra Folczak za film „Pani Renia od aniołów”. Okiem Młodych potrwa do niedzieli.

Czasoprzestrzenie VR jeszcze przez dwa dni
Na drugą stronę rzeczywistości przeniósł dziś widza przegląd najlepszych doświadczeń dokumentalnych cinematic VR „Czasoprzestrzenie VR”, który na Okiem Młodych pojawi się drugi rok z rzędu. Publiczność na ośmiu stanowiskach będzie mogła zobaczyć kilkadziesiąt filmów przygotowanych z myślą o środowisku wirtualnej rzeczywistości. Dzięki postępowi technologii zarówno w kwestii rejestracji, jak i obróbki materiałów, twórcy są bardziej świadomi nowych możliwości, po które chętnie sięgają. W efekcie powstaje coraz więcej różnorodnych dokumentów rejestrowanych w 3D. W programie doświadczeń znajdą się cztery bloki wyselekcjonowane przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Jeden z nich będzie dotyczyć reportażowych form świadomie wykorzystujących cinematic VR i poruszających ciekawostki ze świata kultury, technologii i nauki. W kolejnych blokach zobaczymy filmy dotykające głębokich emocji, technik animacji czy zbiór przykładów najbardziej zaawansowanego rozwoju języka wirtualnej rzeczywistości.

Organizatorzy zapraszają na pokazy, które odbędą się jeszcze jutro i w niedzielę, w godzinach 11.00 -19.00 na Dworzec PKP w Świdnicy.

FOTO: Daniel Gębala

„Młode Oko” przyznane

Dziś, w Teatrze Miejskim w Świdnicy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu młodzieżowego. Jury w składzie: Emi Buchwald, Katarzyna Boratyn oraz Jan Pelczar postanowiło przyznać nagrodę „Młodego Oka” dla najlepszego filmu w Konkursie Młodzieżowym Aleksandrze Folczak, za jej film „Pani Rena od aniołów”.

Co jeszcze przed nami?

PROGRAM:

Dzień 4 – Sobota

10:00 – 13:00 Wręczenie nagród Jury więziennego w Areszcie Śledczym ARESZT ŚLEDCZY**
11:00-19:00 Przegląd Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
13:00 WRO on Tour 2017 (pokaz + spotkanie z kuratorkami)
15:00 StoryCode WAW on tour | Reportaż
17:00 Konkurs Główny, blok II + spotkanie z twórcami
19:30 Konkurs Główny, blok III + spotkanie z twórcami
22:00 Pokaz plenerowy: “Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, Niemcy/Iran/Szwajcaria 2015, 91 min. RYNEK

Dzień 5 – Niedziela

11:00 – 16:00 Przeglądu Filmu i Sztuki “Czasoprzestrzenie VR” DWORZEC GŁÓWNY PKP
15:00 “Pod opieką wiecznego słońca”, reż. Witalij Manski, Łotwa/Niemcy 2015, 106’
17:00 “Nie wiem”, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1977, 46 min. + prezentacja o “Reniferze” + dyskusja
19:00 Wręczenie nagród + Pokaz filmów nagrodzonych

*jeśli nie zaznaczono inaczej, wydarzenia odbywają się w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury
** wstęp tylko z zaproszeniami

WIDEO: Mariusz Pacek