Festiwal Nauki

405

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy wpierając zainteresowania i uzdolnienia swoich uczniów oraz motywować ich do nauki wyszła poza mury szkoły. Młodzież miała okazję wziąć udział w Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

Najlepsi uczniowie klas piątych i szóstych wyjechali do Wrocławia na XVII edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Na Uniwersytecie Przyrodniczym uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładów wzbogaconych pokazami, np. „Parazytozy, czyli niechciane pamiątki z wakacji”, który przybliżył im liczne choroby pasożytnicze, jakimi możemy zarazić się będąc na wakacjach oraz, równie ciekawy „Rok 2026. Czy świat się wyżywi?” Na innej sali wszyscy z podziwem obserwowali wystawę „Siła i zdrowie w warzywach”. Na Wydziale Chemii uczniowie wzięli udział w pokazie „Odlotowa chemia”, na którym poznali tajniki fluorescencji oraz wielu ciekawych rekcji chemicznych. Najlepsi matematycy „szóstki” na Wydziale Matematyki uczestniczyli w warsztatach pt. „Matematyka w poezji” to rodzaj wierszy pisanych za pomocą liter, cyfr, znaków interpunkcyjnych. Dzieci były zaskoczone i zaciekawione.

Grupa uczniów w składzie: Tomasz Sierzputowski, Bartosz Sierzputowski, Michał Bortkiewicz, Maja Michalik, Jakub Kosakowski, Jan Staręga, Marcel Żukowski i Rafał Lisowski wzięła udział w maratonie matematycznym. Czworo uczniów: Tomek, Michał, Bartek i Rafał zakwalifikowali się do dalszego etapu.