Elita kolarstwa w Dobromierzu (FOTO)

452

16 sierpnia okolice rynku w Dobromierzu stały się sportową areną dla uczestników II wyścigu kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Dobromierz. Ludowy Kolarski Klub Sportowy ,,Górnik Wałbrzych” jako organizator zadbał, aby wszystkie przygotowania oraz sam wyścig przebiegały sprawnie i aby uczestnicy mogli skupić się tylko i wyłącznie na sportowej rywalizacji. 

O godzinie 16.00 wójt Jerzy Ulbin zasygnalizował rozpoczęcie wyścigu, a kilka minut później kobiety nabierały sporej prędkość jadąc wzdłuż ulicy Kościuszki po zasygnalizowaniu startu przez starostę świdnickiego Zygmunta Worsę. Pierwszy etap Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego był bardzo ciężkim odcinkiem na rundzie ze startem i metą w Dobromierzu. Zarówno elita kobiet, jak i juniorzy, do pokonania mieli 92 kilometry na czterech okrążeniach. Na każdym z nich znajdowała się premia górska w Cieszowie. Podjazd liczył 2,3 km, przy średnim nachyleniu 4 % i maksymalnym 9 %.

Juniorzy:
Młodzi kolarze od samego początku pokonywali dystans w zawrotnym tempie. Peleton dzielił się na podjazdach i co rusz na czele powstawała nowa grupka. Średnia prędkość na pierwszych dwóch okrążeniach wynosiła 43 km/h. Chwilę później na czele pojawiła się ucieczka dnia. Było w niej jedenastu kolarzy. Wjeżdżając na ostatnią rundę, mieli oni w zapasie ponad minutę nad peletonem. Patryk Złotowicz (Stobrawa Kluczbork) wygrywając ostatnią górską premię, zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Kolarz z Opolszczyzny nie poddawał się i jako pierwszy z minimalną przewagą zdołał przekroczyć linię mety. Finisz po drugie miejsce wygrał Vladislav Nechaev (Russia Team), a trzecie miejsce zajął Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki).

Kobiety:
Po dość spokojnej pierwszej rundzie wyścigu kobiet, na kolejnym okrążeniu uaktywniła się ubiegłoroczna triumfatorka – Paulina Brzeźna-Betnkowska (TKK Pacific Toruń). Doświadczona zawodniczka wygrała górską premię. Chwilę później uformowała się kilkunastoosobowa grupka z największymi faworytkami. Czołówka wypracowała minutę przewagi, a na kolejnej rundzie premię wygrała mistrzyni Polski – Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów). W pierwszej grupce dominowały zawodniczki TKK Pacific Toruń. Aktywna na lotnych premiach była zwłaszcza Katarzyna Wilkos. Peleton na ostatnim okrążeniu, tracił do czołówki dwie i pół minuty i nie dał rady dogonić już pierwszej grupki. Finisz po etapowe zwycięstwo i koszulkę liderki, wygrała Katarzyna Wilkos, która pokonała Eugenię Bujak (Reprezentacja Polski) oraz Holenderkę Maschę Pijenborg (Bike 4 Air).

Pierwszy etap Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego zgromadził na dobromierskim rynku sporą liczbę osób, którzy chcieli poczuć ducha sportowej walki i kibicować uczestnikom w dotarciu do mety. Było to jedno z większych wydarzeń tego typu na terenie naszej gminy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mieli okazję do udostępnienia atrakcyjnych terenów Dobromierza i okolic jako trasy kolarskiej rywalizacji.