Eleni oczaruje kolędami

693

Jej niezwykła barwa głosu trafia w gusta wielu melomanów, 3 stycznia wsłuchają się w nią mieszkańcy gminy Dobromierz. W świąteczny klimat wprowadzi ich znana, polska wokalistka Eleni.

Już po raz czwarty parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu, wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu zapraszają na Koncert Kolęd. Impreza odbędzie się w sobotę 3 stycznia o godz. 16.00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dobromierzu.

W tym roku najpiękniejsze polskie kolędy wykona Helena Dzoka, powszechnie znana jako Eleni.

Wokalistka, której rodzice, są emigrantami z Grecji, osiadłymi w Polsce w latach 50., urodziła się i wychowała w Bielawie. Tu ukończyła szkołę podstawową i średnią muzyczną w klasie gitary.

Zadebiutowała w szkolnym zespole Niezapominajki, później śpiewała w licealnym zespole Ballada. Po maturze zaczęła występować w studenckim zespole Hellen. Od 1975 działała w zespole Prometheus, w 1980 rozpoczęła karierę solową.

Mężem Eleni jest Fotis Tzokas, który jest bratem założyciela zespołu Prometheus, Kostasa Tzokasa. Kostas Tzokas jest również jej managerem oraz autorem niektórych piosenek. Pierwszą płytę długogrającą „Po słonecznej stronie życia” nagrała z Prometheusem w 1977. Śpiewała piosenkę w czołówce polskiej wersji serialu Bouli i Pinokio.

W styczniu 1994 Eleni straciła swoją jedyną córkę – 17-letnią Afrodytę – zastrzeloną przez byłego chłopaka dziewczyny, który nie mógł pogodzić się z ich rozstaniem.

W 2006, z okazji 30-lecia pracy artystycznej, Eleni wydała książkę Nic miłości nie pokona (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2006). Książka jest rozmową z o. Robertem Mirosławem Łukaszukiem z Biura Prasowego klasztoru jasnogórskiego o jej życiu, miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem.

Eleni znana jest nie tylko z pieknego głosu i poruszających piosenek, ale też z dobroci serca i bezinteresownej pomocy innym. Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 1996 została odznaczona Czerwoną Kokardką. 24 września 2008 Rada Miasta przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawy. Do najbardziej znanych piosenek, które wykonuje, należą: „Maleńka miłość”, „Miłość jak wino”, „Muzyka Twoję imię ma” czy „Grecja jeszcze raz”.