Ekologiczne ogrzewanie zamiast pieca kaflowego za pieniądze z miasta

1681

Zadbaj o to czym oddychasz i zamień swój piec węglowy i kotłownię na ekologiczne ogrzewanie. Miasto Świdnica pokryje koszt wykonania nowej instalacji w mieszkaniu i budynku wraz z podłączeniem do sieci Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Dotacje na ten cel pochodzą z programu KAWKA.

Celem projektu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. Pamiętajmy, że paląc w piecach węglem emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie nasze i naszych dzieci. Na szczęście istnieją alternatywy dla ogrzewania węglowego.

Świdnicki magistrat proponuje wymianę pieców węglowych bądź kotłowni na ogrzewanie pochodzące z sieci MZEC. To wygodniejszy i bardziej efektywny system dostarczania ciepła, niż palenie w piecu na własną rękę. Użytkownicy zyskają także na bezpieczeństwie i przede wszystkim zdrowiu, bo jakość powietrza znacząco się poprawi.

Dotacja dla Gminy Miasto Świdnica udzielana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. Łączna kwota dofinansowania może wynieść do 90% kosztów kwalifikowanych w tym do 60% w formie dotacji bezzwrotnej oraz do 30 % w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach z oprocentowaniem w wysokości 3,0% w skali roku. Z tych środków oraz z własnego budżetu Miasto w 100% sfinansuje wymianę ogrzewania węglowego na sieciowe na terenie nieruchomości, które przystąpią do programu. Jedyne koszty jakie ponosi mieszkaniec zainteresowany podłączeniem to zaliczka, którą zwraca się po upływie 5 lat, w wysokości 750 zł lub 1250 w zależności od wielkości lokalu oraz podatek dochodowy w wysokości 19% dotacji otrzymanej od Miasta. To niewielki koszt biorąc pod uwagę zalety jakie niesie ze sobą podłączenie do systemu ciepłowniczego MZEC.

Oferta dotyczy budynków zlokalizowanych w obszarze zasilania z sieci ciepłowniczej, zgłoszonych do udziału w programie KAWKA. W Świdnicy trwają obecnie konsultacje społeczne w tych rejonach miasta, które mogą zostać objęte projektem. Są to m.in. budynki przy ulicy Komunalnej, Siennej, Hetmańskiej, Podchorążych, Saperów, Wrocławskiej, Ks. Agnieszki, Łukasińskiego, Parkowej, Pl. Św. Małgorzaty, 1 Maja, Kościelnej, Sikorskiego, Słowackiego, Franciszkańskiej, Mennickiej, Siostrzanej, Jodłowej i Kołłątaja.
Osoby zainteresowane podłączeniem do sieci ciepłowniczej MZEC w ramach programu KAWKA zachęcamy do udziału w spotkaniach oraz do wypełniania deklaracji przystąpienia do programu, które należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy do końca czerwca br.

Deklaracje są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w dziale Czysta Świdnica
w zakładce Program KAWKA http://um.swidnica.pl/pages/mieszkancy/czysta-swidnica/program-kawka.php  oraz do pobrania w pokoju 201 w siedzibie Urzędu.