Dziś 11 listopada (FOTO)

698

Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny narodzie, odpoczniemy po swej pracy, w ojczystej zagrodzie – dokładnie 96 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Świdnica także świętuje ten szczególny dzień. Obchody rozpoczęła uroczystość oddania hołdu poległym w Miejscu Pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej.

Dziś, o godz. 10.45 na cmentarzu na ul. Słowiańskiej pod pomnikiem Miejsca Pamięci odbyła się manifestacja patriotyczna i oddanie hołdu poległym. Na placu zgromadzili się m.in. przedstawiciele władz miasta z prezydentem Wojciechem Murdzkiem na czele, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, posłowie na Sejm Robert Jagła i Teresa Świło, delegacje służb mundurowych, poczty sztandarowe świdnickich szkół, harcerze oraz przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich. Uroczystości rozpoczął wspólnie odśpiewany polski hymn. – To radosne święto – podkreślał Wojciech Murdzek. – Musimy patrzeć do przodu i przekazywać ten patriotyzm, miłość do ojczyzny dalej, młodemu pokoleniu, które tak licznie bierze udział w obchodach – zaznaczył. Modlitwę w intencji wszystkich zmarłych odmówił ksiądz infułat Kazimierz Jandziszak. Modlono się m.in. za Polaków poległych w walce o niepodległość w latach 1772-1918, za pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich czy za poległych w walce z niemieckim faszyzmem w latach 1939 – 1945. Goście obejrzeli program artystyczny pt.„Chwała Bohaterom” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat” Świdnickiego Ośrodka Kultury. Następnie złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem i wspólnie odśpiewali pieśń patriotyczną „Marsz, marsz Polonia”. W Katedrze o godz 12.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa Ignacego Deca.

godz. 17.00
Koncert piosenek współczesnych w programie pt. „Pociąg do Niepodległości”
w wykonaniu świdnickich twórców
Wręczenie tytułu Honorowy Obywatel Miasta oraz tytułów Zasłużony dla Miasta Świdnicy
Wręczenie nagród za osiągnięcia w dziedzinie kultury
Miejsce: Sala teatralna ŚOK, Rynek 43
Wstęp z zaproszeniami

godz. 19.00
„Marsz ku wolności” – przemarsz z teatru z udziałem Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Świdnickiej Orkiestry Dętej
pod tablicę upamiętniającą pobyt Józefa Wybickiego w Świdnicy

Pokaz laserowy
Miejsce: Rynek

[pp_gallery gallery_id=”36963″ width=”200″ height=”200″]