Chcą ratować linię kolejową

711

Przez cały weekend będą zbierać podpisy pod petycją o zmianę zapisu w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 roku, w którym modernizacja linii kolejowej Legnica – Katowice na odcinku Jaworzyna Śląska – Świdnica Miasto została przesunięta z listy podstawowej na rezerwową. Zdaniem pomysłodawców akcji – Świdnickiego Forum Rozwoju i Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego – to oznacza odsunięcie w daleką przyszłość tego zadania.

W oświadczeniu pomysłodawców czytamy:

Prosimy o poparcie naszej wspólnej inicjatywy, skierowanej w stronę Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz PKP Polskich Linii Kolejowych w sprawie procesu pozwalającego ponownie wpisać inwestycję pn. „Modernizacja linii kolejowej 137 Legnica – Katowice, na odcinku Jaworzyna Śląska – Świdnica Miasto” na podstawową listę Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023.

Wykluczenie remontu tego krótkiego, ale jak bardzo ważnego 10-kilometrowego odcinka „Magistrali Podsudeckiej” godzi w szeroko rozumiane interesy Miasta Świdnicy oraz Powiatu świdnickiego.

Sprawne, szybkie a przede wszystkim bezpieczne połączenie z sąsiednimi dużymi ośrodkami jak Wałbrzych, Wrocław pozwolą na dalszy rozwój Świdnicy, a w perspektywie kilku lat ograniczą odpływ młodych ludzi z naszego miasta. Skorzysta na tym również sektor przemysłowy i turystyczny proponujący szybki dostęp do swoich usług.

Inwestycja idealnie wpisuje się w plany związane z rozwojem Aglomeracji Wałbrzyskiej i utworzeniem siatki połączeń ( planowana linia S1 Świdnica Miasto – Jaworzyna Śląska – Wałbrzych – Kamienna Góra oraz S4 Świdnica Miasto – Jedlina Zdrój – Wałbrzych – Świebodzice – Jaworzyna Śląska – Świdnica Miasto ), remont linii kolejowej 285 ( Wrocław Główny-Jedlina Zdrój na odcinku Świdnica Kraszowice-Jedlina Zdrój w perspektywie do Wrocławia przez Sobótkę ) oraz kończąca się modernizacja linii kolejowej 274 Wrocław Główny – Zgorzelec, przez Jaworzynę Śląską, gdzie łączy się z naszą Podsudecką Magistralą Kolejową.

Wszystkie zachodnie państwa stawiają na transport ekologiczny, a bez wątpienia kolej takim jest. Nie bądźmy w tyle i korzystajmy z doświadczeń lepiej rozwiniętych krajów.”

Podpisy będą zbierane wśród świdniczan w weekend w Rynku i okolicznych ulicach.