Będą zmieniać Świdnicę

901

Opiekują się drzewami od momentu posadzenia aż do wycinki. Jak żartobliwie mówią, są lekarzami drzew. Swoją działalność przenoszą na powiat świdnicki, bo chcą zmienić Świdnicę, zarówno wizualnie, jak i mentalnie. Chcą przekonać władze i mieszkańców, że o drzewa warto dbać. Paweł Gromek, zwycięzca tegorocznej edycji „Debiutu Gospodarczego”, otworzył właśnie firmę oferującą usługi arborystyczne.

„Drzewoznawca” to firma zajmująca się arborystyką – dziedziną kompleksowo opiekującą się drzewami od momentu posadzenia aż do wycinki. Jestem absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – studiowałem ogrodnictwo. W programie mieliśmy przedmiot dendrologia i te zajęcia w parku były moimi ulubionymi. Do tego trenowałem wspinaczkę. Teraz moja praca stanowi połączenie dotychczasowych pasji – mówi zapytany o początki niezwykłych zainteresowań Paweł Gromek.

Głównym narzędziem pracy arborysty są liny i uprzęże, a zadania wykonywane z wykorzystaniem technik dostępu linowego są nie inwazyjne dla drzew. Świdniczanin już wykonuje pierwsze zlecenia, m.in. w Parku Im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. – Na razie w firmie jestem ja, ale w najbliższym czasie zamierzam zatrudnić i przeszkolić pracownika tak, by stworzyć pierwszy samodzielny zespół. Docelowo chciałbym doprowadzić do powstania drugiego – zapowiada Paweł Gromek. Do gamy usług oferowanych przez „Drzewoznawcę” wchodzą nie tylko zabiegi pielęgnacyjne na drzewach, ale również doradztwo zadrzewieniowe, szkolenia z zakresu arborystyki oraz wspinaczka drzewna rekreacyjna. – To ostatnie to nowość w naszym mieście, a dzięki niej można w wyjątkowy sposób spędzić czas. Chcieliśmy ruszyć z tego typu usługami od wiosny – mówi Paweł Gromek. – W całej działalności przyświeca nam misja potrzeby uświadamiania ludziom, dlaczego drzewa są tak ważne i jak wiele korzyści daje nam ich bliskość. Obecnie istnieje tendencja do tego, by te drzewa niszczyć, dlatego usługi arborystyczne oraz edukacja w tym zakresie będą coraz bardziej potrzebne. Trzeba mieć w tej dziedzinie duży zasób wiedzy i wciąż się doskonalić, bo przecież jesteśmy lekarzami drzew, musimy wiedzieć więcej niż osoba podchodząca do drzewa z piłą, czy urzędnik, który wydaje postanowienia i decyduje o ich losie. Drzewa trzeba rozumieć, znać, żeby wiedzieć, co im dolega, co z nimi robić, by im pomóc, nie szkodzić. Dlaczego? Bo tylko zdrowe, prawidłowo pielęgnowane drzewa są bezpieczne dla człowieka i otoczenia.

Firma oferuje także prace związane z zabezpieczaniem drzew na pracach budowlanych, doradztwo przy sadzeniu drzew, pomiary statyki drzewa, określanie czy drzewo jest bezpieczne, czy nie – trzeba je wyciąć, trzeba je zostawić. – Rynek świdnicki jest otwarty. Stan drzew w naszym mieście jest tragiczny. Do tej pory było tak, że w przetargu wygrywała najniższa cena, a nie doświadczenie i profesjonalizm. Pora to zmienić. Będziemy dążyć do tego, by ludzie zrozumieli, że tylko prawidłowa pielęgnacja drzewa zapewni jego ładny wygląd, bezpieczeństwo i szerokie pasmo niewidzialnych gołym okiem korzyści – wyjaśnia Paweł Gromek. W całej Polsce profesjonalnych arborystów jest około 200. We Wrocławiu – zagłębiu polskiej arborystyki – jest ich ok. 5. W Świdnicy od listopada 2014 r. – jedna. Wszelkie informacje kontaktowe do firmy na stronie www.drzewoznawca.pl.

[pp_gallery gallery_id=”45926″ width=”200″ height=”200″]