Basen w budowie

326

Będzie miał 25 metrów długości, a obok głównej niecki brodzik, jacuzzi i wiele innych atrakcji dla najmłodszych. Długo wyczekiwana przez mieszkańców Żarowa budowa basenu właśnie się rozpoczęła.

Pierwsze prace porządkowe i wyburzeniowe już ruszyły, z uwagi na dobry stan techniczny obiektu basenowego mają być zrealizowane w znacznie szybszym terminie.

Kompleks pływacki, który powstaje w tym miejscu będzie nowoczesnym obiektem. Na poziomie krytej pływalni zaprojektowany zostanie hol wejściowy z punktem informacji i elektronicznej rejestracji wejścia oraz poczekalni dla widowni, na ponad sto miejsc. Zgodnie z projektem, blok szatniowy będzie podzielony również na miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i dostosowane do ich potrzeb. W budynku powstaną także pokoje dla trenera i ratowników oraz zaplecze administracyjne i socjalne. Sama niecka basenowa zostanie wyposażona w drabinki zejściowe, system mocowań lin torowych, falstartowych i nawrotowych oraz podnośnik dla niepełnosprawnych. Tak wyposażony obiekt pozwoli organizować zawody pływackie, które do tej pory zawodnicy musieli rozgrywać w innych miejscowościach. Budowa kompleksu basenowego będzie kosztować ponad 9 milionów złotych. Część środków finansowych, dokładnie 2,5 miliona złotych gmina Żarów pozyskała z Funduszu Rozwoju Kultury. Jest to największe dofinansowanie spośród wszystkich gmin Dolnego Śląska, które ubiegały się o przyznanie wsparcia finansowego na budowę krytych pływalni. – Budowa basenu, podobnie jak modernizacja naszego żarowskiego targowiska to inwestycja, która refundowana jest z funduszy unijnych, dlatego obowiązują nas ściśle określone terminy rozliczeń. Gmina sfinansuje ją zgodnie z umową, która zawarta zostanie z Urzędem Marszałkowskim. Wiemy jednak, że umowa będzie opiewała na trzyletni okres realizacji. W takiej formie zostało to ustalone przez zarząd województwa dolnośląskiego. Przewidujemy, że basen będzie funkcjonował już w drugim półroczu 2016 roku – tłumaczy burmistrz Leszek Michalak.