25 lat wolnej Polski

625

Skoro daliśmy samorządowcom uprawnienia, to powinniśmy darzyć ich zaufaniem. Oni z pełną odpowiedzialnością, z poczuciem misji wykonują swoje obowiązki. Nie ma wolności bez samorządności, wszyscy doskonale to czujemy, wszyscy to rozumiemy. Samorząd w Polsce sam w sobie jest sukcesem wolnej Polski. Jest także źródłem sukcesów wolnej Polski przez całe 25 lat – mówił 6 marca w Poznaniu Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Około 1400 samorządowców zgromadziło się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich, by rozpocząć obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Bronisław Komorowski, Prezydent RP, był najważniejszym gościem, a zarazem patronem honorowym wydarzenia. Świdnicę na uroczystości reprezentowali Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy i Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej, gminę Świdnica – wójt Teresa Mazurek, gminę Strzegom – burmistrz Zbigniew Suchyta, gminę Dobromierz – wójt Jerzy Ulbin.

Jak mówił Bronisław Komorowski, w każdym polskim mieście, miasteczku, gminie znajdują się pomniki wolności. – Wolności mądrze, dobrze zagospodarowanej, mądrze zrealizowanej. Tymi pomnikami są drogi, mosty, szkoły, są budynki użyteczności publicznej. Jest poprawiający się wygląd miast, miasteczek i wsi polskich. Te pomniki są pomnikami polskiej samorządności – podkreślał prezydent. – To ćwierćwiecze zmieniło Polskę. Moja przygoda z samorządem rozpoczęła się właśnie wtedy, w 1990 roku, gdy rozpoczęłam pracę w samorządowym tygodniku. Dziś znalazłam się po drugiej stronie – po stronie tych, którzy na co dzień mają szansę swoimi decyzjami wpływać na nasze małe ojczyzny. Mam wiele szacunku dla tych, którzy przede mną mieli swój znaczny wkład w zmiany, jakie zaszły w naszym mieście. Świdnica także będzie świętowała ten piękny jubileusz. Planujemy pod koniec maja duże spotkanie, na które zaprosimy wszystkich obecnych i byłych radnych, prezydentów i ich zastępców oraz inne osoby, które miały znaczny wkład w rozwój Świdnicy przez ostatnie dwie i pół dekady – mówi Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.

Tymczasem w Poznaniu wypowiadali się ci, którzy przed laty współtworzyli Polskę samorządną. Dzięki konsekwentnej realizacji idei dziś wybieramy naszych przedstawicieli do lokalnych władz.

– Ta idea ma coś w sobie z tej idei sprzed 25 lat, która nas przed wówczas połączyła. To była fundamentalna reforma dwudziestopięciolecia. Przede wszystkim odtworzyliśmy samorządność gmin, która kiedyś przecież w Polsce istniała – wspominał Jerzy Buzek, kolejny gość specjalny Kongresu XXV-lecia Samorządu Terytorialnego. Własny majątek, budżet, własne dochody – wymieniał Jerzy Buzek to, co zyskał samorząd gminny w 1990 roku. Przypomniał, że wkrótce potem rozpoczęła się reforma administracji publicznej, której efektem był nowy podział terytorialny kraju, demokratyczny samorząd w powiatach i województwach, decentralizacja opieki zdrowotnej czy szkolnictwa. Nastąpiła wówczas olbrzymia zmiana w systemie finansów publicznych.

– Zmienił się obraz naszych małych miasteczek, miast, zadziałało to prorozwojowo. Udało nam się znakomicie wykorzystać środki unijne – dodał.