Nowy wóz strażacki już w Pożarzysku (FOTO)

323

Do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pożarzysku trafił dziś nowy wóz ratowniczo-gaśniczy MAN. To już trzeci zupełnie nowy i drugi nowy w tym roku samochód, który jest już w posiadaniu strażaków z terenu gminy Żarów.

– To historyczny moment dla naszej jednostki. Pierwszy nowy samochód, który strażacy z Pożarzyska będą wykorzystywać podczas swojej służby. Jesteśmy wdzięczni i bardzo się cieszymy. Serdecznie dziękujemy burmistrzowi za pomoc, zaangażowanie i stworzenie możliwości pozyskania przez gminę dofinansowania na jego zakup. Nowy wóz jest doskonale wyposażony w nowoczesny sprzęt, dzięki czemu będziemy mogli nieść pomoc w nawet najbardziej trudnych warunkach – mówi Łukasz Brańka z OSP Pożarzysko.

Nowy nabytek, który trafił do strażaków z Pożarzyska został zakupiony w ramach projektu „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem Gminy Świdnica” realizowanego wspólnie z innymi gminami: Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Jaworzyna Śląska, Leśna, Męcinka, Siekierczyn, Strzegom, Świdnica i Udanin. Wyprodukowany w tym roku sześcioosobowy MAN średni samochód ratowniczo-gaśniczy kosztował dokładnie 761.000.00 złotych. Dofinansowanie w wysokości 509.440,00 złotych zostało przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – To już trzeci nowy samochód, który będą w swojej służbie wykorzystywać nasi strażacy. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Pożarzysku znajduje się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego, dlatego tak ważne jest, aby do swojej dyspozycji miała nowoczesny i niezawodny sprzęt. A bezpieczeństwo mieszkańców to podstawa, dlatego od kilku lat systematycznie, przy współudziale pozyskanych środków finansowych oraz własnych z budżetu naszej gminy, wyposażamy jednostki w nowoczesny sprzęt – wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Nowy MAN stoi już w remizie strażaków w Pożarzysku. Teraz czeka ich jeszcze szkolenie w zakresie obslugi wozu i sprzętu bojowego, tak aby samochód został technicznie przygotowany do wejścia w służbę.