Kosmetyki od podstaw – 5 najważniejszych surowców do produkcji kosmetyków

320

Z czego składają się kremy? Jakie surowce, są najczęściej wykorzystywane do ich produkcji oraz za co odpowiadają? Dla laika, może być to temat niesamowicie trudny, a odpowiedź na pytania będzie praktycznie niemożliwa. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na to, jakie składniki kryją się w kremach oraz za co konkretnie odpowiadają. 

Wazeliny i oleje białe SasolWax GmbH

Nie może być mowy o stworzeniu kremu, jeśli do jego produkcji nie wykorzystamy różnego rodzaju wazelin czy olejów. Składniki te, w dużej mierze będą odpowiedzialne za to,  jak pozostałe składniki kremu będą się ze sobą łączyły. Nie jest to jednakże jedyna właściwość, jaką posiadają wazeliny. Surowce do produkcji kremów, odpowiadają nie tylko za samą w sobie konsystencję kremu – tak jest w przypadku różnego rodzaju emolientów – ale też wpływają na właściwości danego kremu. Kremy o dużej zawartości olejów czy wazelin, z pewnością będą posiadały właściwości natłuszczające, ale też ochronne. Znajdziemy je np. w kremach do twarzy, które zaleca się aby stosować szczególnie zimą. Dzięki tym surowcom, nasza skóra jest we właściwy sposób zabezpieczona przed szkodliwym działaniem bardzo niskich temperatur.

Surfakanty, gliceryny i bazy mydlane 

Innymi surowcami, które także są wykorzystywane do produkcji kremów, są wszelkiego rodzaju gliceryny oraz bazy mydlane, a także surfakanty. Pierwsze z nich, znajdziemy przede wszystkim w kremach do rąk – zapobiegną one nadmiernemu wysuszaniu się dłoni, a także będą właściwie nawilżały ich skórę. Bazy mydlane, znajdują zastosowanie w kremach o właściwościach oczyszczających. Z kolei surfakanty, wspomagają poprawę konsystencji kremu, łączenie się ze sobą jego surowców.

Oleje roślinne, masła i woski naturalne 

Kolejnym, także bardzo często spotykanym surowcem, jeśli chodzi o produkcję kremów, są z całą pewnością oleje roślinne, masła a także woski naturalne. W przypadku olejów roślinnych, niemalże zawsze są one bezwonne, więc nie wpływają tym samym na zapach kremu. Zupełnie inaczej rzecz się ma, jeśli mowa o masłach jak tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/.  Te mogą charakteryzować się bardzo różnym zapachem. Woski naturalne, nie posiadają zapachu, natomiast ich obecność jest kluczowa, jeśli mowa o produkcji kremu. Będą one nie tylko wspomagały łączenie się ze sobą pozostałych składników kremu, ale też wpłyną na sam proces wchłaniania się kremu w skórę.

Oleochemikalia i emolienty

Nie możemy mówić o stworzeniu dobrej jakości kremu, jeśli nie zadbamy o to, aby w skład surowców do jego produkcji, nie wchodziły oleochemikalia i emolienty. Surowce te, będą odpowiadały w dużej mierze za to, w jaki sposób pozostałe surowce będą się ze sobą łączyły. Emolienty jak i oleochemikalia, są bezwonne, nie wpływają w żaden sposób na to, jak krem pachnie.

Eksfolianty i glinki kosmetyczne 

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz krem miał właściwości wygładzające, warto zwrócić uwagę na to, czy w ich składzie, znajdują się różnego rodzaju glinki kosmetyczne jak tutaj surowce dla przemysłu kosmetycznego – http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Eksfolianty z kolei, będą w dużej mierze wpływały na sposób łączenia się glinek z pozostałymi składnikami kremu. O ile eksfolianty są bezwonne, o tyle glinki kosmetyczne mogą posiadać charakterystyczny zapach, który będzie wpływał na zapach kremu.