Jak prawidłowo ustalać budżet firmowy?

366

Na co należy zwrócić uwagę przy właściwym ustaleniu budżetu firmowego? Jak sprawić, abyśmy my, jako przedsiębiorcy, nie dokładali to tego biznesu? Rozwiązań, jest tutaj co najmniej kilka, natomiast kluczowym aspektem, jest z całą pewnością prawidłowe zarządzanie budżetem firmowym. Jak jednak skutecznie to robić? Odpowiedź znajdziecie państwo w poniższym artykule.

Przede wszystkim – od szczegółu do ogółu

Chińskie powiedzenie, które mówi o tym, ze nawet jedno ziarnko ryżu, może przeważyć szalę, nie wzięło się znikąd. Właśnie te małe wydatki, których najczęściej nie kontrolujemy, albo tez wydają nam się one nieistotne, w perspektywie czasu, mogą doprowadzić do małej katastrofy. To jednak nie wszystko, co ma znaczenie , jeśli chodzi o prawidłowe zarządzanie budżetem firmowym.

Po drugie – oddzielaj pieniądze firmowe od prywatnych

Kolejną kwestią, od której musimy zacząć ustalanie budżetu firmowego, to przede wszystkim kwestia dotycząca zarządzania małymi wydatkami. Chodzi przede wszystkim o to, abyśmy my, jako właściciele firmy, nie musieli przysłowiowo dokładać do naszego interesu. Ważne jest także to, aby umiejętnie też szacować nasz majątek netto. Bo to jest dokładnie ta kwota, która możemy zarządzać. Po odliczeniu podatków, opłat oraz pensji pracowników.

Gromadzenie oszczędności to klucz do sukcesu 

Kolejną kwestią, którą musimy brać pod uwagę, jeśli chodzi o prawidłowe zarządzanie budżetem firmowym, jest umiejętne gromadzenie oszczędności. O co tutaj dokładnie chodzi? Załóżmy, ze jednego miesiąca dochód firmy jest bardzo wysoki. Super poszła sprzedaż przybyło wielu nowych klientów, firma ma rewelacyjny obrót. Jasne, to jest powód do radości, ale niekoniecznie do tego, aby od razu wydawać zgromadzony kapitał. Musimy myśleć przyszłościowo. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, aby patrzeć w przyszłość. W tym miesiącu, sprzedaż poszła super, ale niekoniecznie musi tak pójść w miesiącu następnym. Dobrze jest zatem zatrzymać zgromadzony kapitał w ramach oszczędności, które mogą się okazać nieocenione, jeśli nagle będzie znaczący spadek klientów naszej firmy, a obroty nie będą zadowalające. To pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której np. nie możemy zapłacić pracownikom czy też nie jesteśmy w stanie wykonać comiesięcznych opłat.

Inwestuj rozważnie 

Gromadzenie oszczędności, nie oznacza jednak tego, żeby w ogóle nie inwestować naszych pieniędzy. Wprost przeciwnie – inwestycje stanowią nieodłączny element związany z prawidłowym rozwojem naszej firmy. Nie należy zatem od nich stronić, natomiast chodzi przede wszystkim o to, aby roztropnie wybierać czas na inwestycje. Jeśli np. widzimy, że firma sukcesywnie się rozwija, nie powinniśmy wzbraniać się przed zatrudnieniem nowej osoby – a to jest swego rodzaju inwestycja. Takie działanie należy jednak skrupulatnie zaplanować.