Ciepło i rodzinnie – jak w domu

2189

Przytulne pokoje, fachowa opieka całą dobę i mnóstwo atrakcji towarzyszących – wszystko po to, by było ciepło jak w domu, a nie w szpitalu. Żar-Med to pierwszy i jedyny Dom Pomocy Społecznej w powiecie świdnickim, który docelowo pomieści nawet 100 osób.

To misja społeczna

Dom Pomocy Społecznej Żar-Med w Żarowie powstał w bliskim sąsiedztwie kościoła, dworca autobusowego i kolejowego, w miejscu, gdzie wcześniej mieścił się hotel. Swoją działalność rozpoczął w kwietniu 2015 roku. – Jeszcze prowadząc hotel, tak naprawdę działaliśmy z myślą, że chcemy w tym miejscu tworzyć ,,dom dla osób w wieku podeszłym”. Wszystko, co robiliśmy, związane było z realizacją planów na przyszłość. Nawet pokoje już w czasie funkcjonowania hotelu spełniały określone dla DPS-ów standardy – mówi właściciel obiektu Stanisław Łukaszów. – Prace trwały prawie 4 lata. To ogrom pracy, ogrom kosztów i ogrom wysiłku, ale trzeba przyznać, że przedsięwzięcie też jest nietuzinkowe. Dziś w placówce przebywa 50 pensjonariuszy, docelowo obiekt przygotowany jest na przyjęcie 100 podopiecznych. Placówka posiada statut Domu Pomocy Społecznej, co z kolei oznacza, że może współpracować z jednostkami samorządu terytorialnego i przyjmować pensjonariuszy kierowanych na podstawie decyzji administracyjnych przez Ośrodki Pomocy Społecznej. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, jeśli w państwowym Domu Pomocy Społecznej nie ma wolnych miejsc – Ośrodek Pomocy Społecznej może skierować osobę do naszej placówki, mimo że jesteśmy placówką niepubliczną. To jest to, co wyróżnia nas na tle innych placówek prywatnych. Chcemy się otworzyć szeroko dla społeczeństwa nie tylko komercyjnie, ale również chcemy pomóc Ośrodkom Pomocy Społecznej w rozwiązywaniu częstego problemu, jakim jest brak miejsc w państwowych Domach Pomocy Społecznej. Traktujemy to jako swoją misję – dodaje Stanisław Łukaszów.

Dom Pomocy Społecznej w Żarowie to obecnie jedyna taka placówka w powiecie świdnickim. Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca jest niższy w stosunku do kosztów ustalanych przez starostów w państwowych Domach Pomocy Społecznej sąsiednich powiatów. – Nie ukrywam, że otwierając taką placówkę, liczyłem przede wszystkim na współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świdnicy. Miałem wrażenie, że będę dla nich wsparciem w chwilach potrzeby zapewnienia całodobowej opieki osobom w wieku podeszłym. Po dwóch latach działalności Domu Pomocy Społecznej mogę powiedzieć, że udało nam się nawiązać współpracę z wieloma Ośrodkami Pomocy Społecznej – zarówno powiatu świdnickiego, jak i innych powiatów. Jest to współpraca bardzo pozytywna, mająca przede wszystkim na celu ,,dobro drugiego człowieka”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, na którego współpracę najbardziej liczyłem, niestety tej współpracy nie podjął – jest to przykre i do końca dla mnie niezrozumiałe – mówi właściciel Stanisław Łukaszów.

W pełni przystosowany do potrzeb

Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada m.in. podjazd dla osób niepełnosprawnych, pełnowymiarową windę, 1,2,3-osobowe pokoje wyposażone w łazienki i toalety. Każdy podopieczny ma do dyspozycji telefon, telewizor, internet i radio. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z pralni na terenie obiektu. Nad pensjonariuszami całą dobę czuwa profesjonalny, wyspecjalizowany zespół terapeutyczno-opiekuńczy – pielęgniarki, opiekunki, pracownik socjalny. Mieszkańcy mają zapewnioną opiekę lekarską. Dom organizuje również wyjazdy do lekarzy specjalistów wg indywidualnych zaleceń. Od poniedziałku do piątku pensjonariusze mają możliwość uczestniczenia w rehabilitacji ruchowej, która ma charakter indywidualny lub grupowy.

Nie wiedzą, co to nuda

Podopieczni mają także zapewniony cały szereg atrakcji. O to, by pensjonariusze się nie nudzili, codziennie dba animator. Pracownik kulturalno-oświatowy dokładnie bada potrzeby podopiecznych, a następnie dopasowuje atrakcje i program terapeutyczny do Ich możliwości i zainteresowań. Zajęcia odbywają się codziennie. – Mamy wydzielony teren rekreacyjny, w pełni ogrodzony, urządzony w stylu greckim z ptaszarnią i grillem. Współorganizujemy występy zespołów ludowych, tanecznych – opowiada Stanisław Łukaszów. – Chcielibyśmy – oprócz rozrywek na terenie naszego obiektu – zaproponować naszym pensjonariuszom również „wycieczki”. Myślimy o zakupie własnego autokaru – oczywiście z podnośnikiem, aby swobodnie i bez przeszkód ,,przewozić” te osoby, które mogą i które zechcą uczestniczyć w takiej formie rozrywki. Mam w tej kwestii duże doświadczenie – wcześniej organizowałem szereg przeróżnych wycieczek, włącznie z wycieczkami tematycznymi, np. po uprawach ekologicznych. Dolny Śląsk jest przepiękny, ma przebogate możliwości – dodaje Stanisław Łukaszów.

Placówka jest otwarta na współpracę ze środowiskiem zewnętrznym – w zajęciach z pensjonariuszami często uczestniczą dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, członkowie Związku Emerytów i Rencistów z Żarowa – pan Stanisław Wójcik i pani Danuta Kwiatkowska oraz zespół Seniorici z Żarowa. – Tradycją w naszym domu jest uroczyste ,,obchodzenie” urodzin pensjonariuszy. Wiąże się to z poczęstunkiem, podarunkiem dla solenizanta/solenizantki – a przede wszystkich miłym, wspólnym spędzeniem czasu wolnego. U nas nigdy nie jest nudno, cały czas coś się dzieje – mówi Stanisław Łukaszów.

Dom Pomocy Społecznej Żar-med to placówka stacjonarna, czynna całą dobę. Adres: ul. Słowackiego 6, tel. 74 858 03 99

**************************************

Na terenie Żar-medu funkcjonuje fundacja „Babcia i Dziadek”. – Pozyskujemy poprzez fundację rzeczy nowe oraz używane dla naszych pensjonariuszy – m.in. odzież, środki czystości i higieny, słodycze. Dzielimy się także pozyskanymi rzeczami np. ze szkołą w Żarowie, czy przedszkolem – mówi Stanisław Łukaszów.