12 pomysłów na wycieczkę z dzieckiem

1768
foto: Daniel Gębala

Kraina Miniatur we Wrocławiu z 11 budowlami, odwzorowanymi w najdrobniejszych szczegółach, Explorapark w Wałbrzychu, gdzie rządzi Królowa Nauk czy Muzeum LEGO w Karpaczu, chyba najbardziej znanych klocków na świecie – jeśli nie masz pomysłu, gdzie zabrać swoją pociechę podczas wakacji, służymy pomocą. Przedstawiamy, naszym zdaniem, 12 ciekawych miejsc Dolnego Śląska, które warto odwiedzić. Atrakcje i wspaniała zabawa dla całej rodziny – gwarantowane!

Xródło: explorapark.pl
źródło: explorapark.pl

EXPLORAPARK w Wałbrzychu

Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu to wspaniałe miejsce nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Niekwestionowaną królową Exploraparku jest matematyka, której towarzyszą gry, zabawy, a przede wszystkim zadania logiczne. Na odwiedzających czekają m.in. tory dla kulek, modele geometryczne brył, odbicia zwierciadlane czy parkietaże Eschera i Penrose’a. Centrum jest interaktywne – zwiedzający sami wprawiają w ruch modele czy tworzą konstrukcje. Mogą także układać mozaiki, rozwiązywać łamigłówki, budować konstrukcje i kulodromy z niezwykłych klocków. Pomocą służą pracownicy, którzy podsuwają zadania, dopasowane do poziomu wiedzy i umiejętności oraz naprowadzają na rozwiązanie, w razie problemów. Fani współczesnych technologii także znajdą coś dla siebie – w centrum znajduje się kilka stanowisk z grami matematycznymi oraz Kinect Box.

Adres: ul. Stanisława Moniuszki 66, Wałbrzych

Wizyty indywidualne
Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 10:00 – 16:00.
sobota – niedziela: 10:00 – 18:00.

Ceny biletów:
17,00 zł* bilet normalny,
16,00 zł* bilet ulgowy.

* Bilety ulgowe: dzieci i młodzież, szkolna, studenci, emeryci, osoby niepełnosprawne, rodziny (minimum 3 osoby, w tym dziecko w wieku szkolnym).
* Dzieci do lat 5 – wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie: http://explorapark.pl/

foto: www.muzeumklockow.pl
foto: www.muzeumklockow.pl

PRYWATNE MUZEUM TECHNIKI I BUDOWLI Z KLOCKÓW LEGO W KARPACZU

Dwa piętra pełne makiet, wykonanych z klocków LEGO przez fascynatów klocków i techniki, a wśród nich m.in.: sześciometrowa interaktywna makieta regionu, chatka Baby Jagi nad prawdziwym potokiem, miasto Batmana, Star Wars i wiele, wiele innych modeli i makiet czeka na miłośników klocków LEGO w muzeum w Karpaczu. Dla małych i dużych przygotowano także wielki plac zabaw, wyposażony w guziki, joystiki i piloty zdalnego sterowania, które pozwalają na wprawienie modeli w ruch. Każdy znajdzie coś dla siebie. Po obejrzeniu ekspozycji można spróbować swoich sił i wykazać się kreatywnością, tworząc własne unikalne budowle.

Adres: ul. Mickiewicza 11, Karpacz

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00
Ceny biletów:
bilet dla 1 osoby 9zł
bilet dla 2 osób 17zł
bilet dla 3 osób 25zł
bilet dla 4 osób 32zł
bilet dla 5 osób 38zł

*dzieci do lat 3. wstęp bezpłatny

Więcej informacji na stronie muzeum: http://www.muzeumklockow.pl/

źródło: miniatury.pl
źródło: ludkoland.pl

KRAINA MINIATUR WROCŁAW

Kościół Mariacki w Krakowie, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie, Dworzec Główny we Wrocławiu czy latarnia Morska w Kołobrzegu – 11 miniatur zgodnych z oryginałami co do najmniejszych detali, tylko 25 razy mniejszych, zobaczyć można we wrocławskiej Krainie Miniatur. To jedyne miejsce w mieście, w którym znajdują się repliki zabytkowych budowli z całej Polski. Wbrew nazwie, miniatury wcale nie są małe – najwyższy model ma 3,28, a najdłuższy 7,5 metra. Na zwiedzających czekają także dodatkowe atrakcje, m.in. krzesła i buty Guliwera, kuna do zakuwania, kolejka ze złotem krążąca pomiędzy wrocławskim Dworcem Głównym a podziemnym miastem Osówka. Można też usłyszeć hejnał krakowski, obrady sejmu i ryczącego lwa broniącego bramy wjazdowej do Ziębic. Wizytę w parku umili plaża z leżakami, oczko wodne i dużo zieleni.

Adres: ul. Wróblewskiego 9, Wrocław

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 – 17.00

Bilet ulgowy 7 zł
Bilet normalny 9 zł

foto:krzywawieza.eu
foto:krzywawieza.eu

KRZYWA WIEŻA W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

Nie tylko w Pizie można zobaczyć krzywą wieżę. Wystarczy przyjechać do Ząbkowic Śląskich, gdzie znajduje się budowla, której odchylenie od pionu wynosi ponad dwa metry! Nie do końca wiadomo, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa. Powszechnie uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na tym terenie 15 września 1590 roku. Warto, będąc w Ząbkowicach, wybrać się także do Izby Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego, przejść się śladami dr. Frankensteina czy zwiedzić zamek. Ząbkowice Śląskie to doskonały wybór dla tych dzieci, którym nie straszne są opowieści o średniowiecznych rycerzach, makabrycznych dokonaniach doktora Frankensteina czy po prostu dla pasjonatów historii i legend.

Godziny otwarcia:

od 1 kwietnia do 30 września codziennie w godzinach 09-19
Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

Ceny biletów (obowiązujące od 2 kwietnia 2016 r.):

Krzywa Wieża – bilet normalny: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł.
Izba Pamiątek Regionalnych – bilet normalny: 4,00 zł; bilet ulgowy: 2,00 zł.
Śladami dr. Frankensteina: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł.
Ruiny Zamku: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł.
Pakiet – Krzywa Wieża, Izba Pamiątek Regionalnych, Śladami dr. Frankensteina, Ruiny Zamku – bilet normalny: 18,00 zł; bilet ulgowy: 9,00 zł.

Więcej na stronie: http://www.krzywawieza.eu/

foto: facebook/ogrod.zoologiczny.mieroszow
foto: facebook/ogrod.zoologiczny.mieroszow

ZOO FARMA MIEROSZÓW

Ogród zoologiczny ZOO FARMA to miejsce, gdzie można podziwiać zwierzęta ze wszystkich kontynentów. W swojej kolekcji farma posiada ponad 70 gatunków zwierząt z całego świata, w tym m.in. tygrysy, kangury, serwale, surykatki, antylopy, wilki polarne, lemury katta, żurawie, egzotyczne ptaki, jeżozwierze, małpy i wiele innych. Jest to jedyne miejsce w regionie, gdzie można wraz z rodziną miło spędzić czas i wypocząć na łonie natury wśród zwierząt z całego świata

adres: Łączna 25, Mieroszów

Godziny otwarcia: codziennie od 9.30. do 19.00

Ceny biletów:
normalny 15 zł
ulgowy 10 zł (dzieci do 12-tego roku życia
dzieci poniżej 3 lat – wstęp wolny

Pakiety rodzinne:
rodzina 2+1 – 32 zł
rodzina 2+2 – 40 zł(dorośli plus dzieci)

Więcej na stronie zoo: http://www.zoofarma.pl/

foto: muzeum-zabawek.pl
foto: muzeum-zabawek.pl

MUZEUM ZABAWEK KUDOWA ZDRÓJ

To niesamowite i magiczne miejsce, gdzie dzieci mogą „odkrywać” zabawki rodziców i dziadków, a dorośli mogą cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa. Muzeum istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Na powierzchni blisko 400m2 pokazana jest kilkutysięczna, największa w Polsce wystawa zabawek.  Wśród nich znaleźć można prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku. W muzealnych zbiorach znajdują się teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Znajduje się tu także wyposażona mini-klasa szkolna sprzed 50 lat. Kolekcja zabawek rok rocznie poszerzana jest o nowe, cenne eksponaty.

Adres: Zdrojowa 46b, Kudowa Zdrój

Godziny otwarcia:
Muzeum czynne jest codziennie, oprócz 1 dnia Wielkanocy, 1 XI i 25 XII
wrzesień – kwiecień od 10.00 do 17.00
maj – sierpień od 9.00 do 18.00

Ceny biletów:
normalny – 12 zł
ulgowy – 10 zł (dzieci od lat 4, młodzież szkolna, studenci do lat 26, emeryci)
grupy zorganizowane – powyżej 15 osób – 8 zł

Dzieci zwiedzają muzeum wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

Więcej na stronie muzeum: http://www.muzeum-zabawek.pl/

foto: hydropolis/facebook/Jakub Krawiec
foto: hydropolis/facebook/Jakub Krawiec

HYDROPOLIS WE WROCŁAWIU

Otwarte w grudniu 2015 roku Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym, podziemnym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4 tys. m². Jak czytamy na stronie: Centrum to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Na gości czeka 9 stref wystawowych i blisko 70 multimedialnych i interaktywnych atrakcji, wśród nich m.in. „Głębiny”, w których odwiedzający mogą udać się w fascynującą podróż do najgłębszego miejsca na ziemi czy „Ocean życia”, w którym podziwiać można bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz różnorodności wodnego życia.

Adres: ul. Na Grobli 19-21, 50-001 Wrocław

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00-18:00(Ostatnie wejście: 17:00)
Weekend:10:00-20:00 (Ostatnie wejście: 19:00)

Ceny biletów:
Bilety indywidualne:
Bilet normalny – 27 zł/os.
Bilet ulgowy – 18 zł/os.
Bilet rodzinny – 72 zł/rodzina (2 dorosłych + maksymalnie 2 dzieci)
Bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny – 72 zł/rodzina (2 dorosłych z co najmniej 3 dzieci; kolejne dzieci – wstęp bezpłatny)
Bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny – 23 zł/os.
Bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny -15 zł/os.

Bilety grupowe:
Bilet normalny – 23 zł/os.
Bilet ulgowy – 17 zł/os.
Bilet dla opiekuna – bezpłatny/10 os.

Dla dzieci w wieku do lat 3 wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: http://hydropolis.pl/

źródło: https://www.facebook.com/pg/KopalniaZlota/
źródło: https://www.facebook.com/pg/KopalniaZlota/

KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku to placówka muzealna, zlokalizowana w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku, uruchomiona 28 maja 1996 roku. Na odwiedzających czeka moc atrakcji. W Muzeum można zobaczyć wystawę obrazującą historię górnictwa złota oraz zwiedzić kopalnię. Podczas wycieczki goście zapoznają się z Podziemną Trasą Turystyczną, zwiedzą „Sztolnię Gertruda” (część muzealna) i „Chodnik Śmierci”, gdzie spotkają Gnoma oraz zobaczą jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Na odwiedzających czekają także dodatkowe atrakcje, tj. podziemny spływ łodzią, pokaz i wybijanie pamiątkowych monet czy sztabek czy płukanie złota.

Adres: ul. Złota 7, 57-250 Złoty Stok

Godziny otwarcia:
Sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października): od 9.00 do 18.00
– wejścia co 45 minut, pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem o 9.15, ostatnie o 17.30, czas zwiedzania ok.1,5h

Ceny biletów:
19 zł – normalny
16 zł – ulgowy (dzieci od 4 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści).
W cenie biletu przewodnik, zwiedzanie Muzeum Minerałów i Izby Górnictwa. Jednorazowo na
zwiedzanie wchodzą grupy do 50 osób.

Uwaga!!!
Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C.

Więcej informacji na stronie: http://www.kopalniazlota.pl/pl/

foto: Daniel Gębala
foto: Daniel Gębala

PARK AKTYWNOŚCI „CZARODZIEJSKA GÓRA” W JEDLINIE ZDROJU

To pierwszy i jedyny taki Park Aktywności w okolicach Wałbrzycha, położony w malowniczej okolicy Jedliny-Zdrój, który dostarczy dużej dawki adrenaliny i moc wrażeń. Dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji, m.in. Park Linowy, złożony z 5 tras o różnym stopniu trudności, zarówno dla najmłodszych jak i tych starszych oraz ścianki wspinaczkowej czy stok rekreacyjno – sportowy z torem pontonowym, karuzelą rotondo i wypożyczalnią Mountainbord i Monsterroller. Na górę stoku można wjechać nowoczesnym przenośnikiem narciarskim.

Adres: ul. Poznańska, 58-330 Jedlina-Zdrój

Godziny otwarcia:
Wszystkie atrakcje czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 19.00
w soboty, niedziele i święta, czynne od godz. 10.00 do 20.00

Ceny biletów:
Wszystkie atrakcje (jednorazowe skorzystanie)
Pon- pt: 90 zł
sob – niedz.: 100 zł

Szczegółowy cennik każdej z atrakcji znajduje się na stronie: http://www.parkaktywnosci.eu

źródło: https://www.facebook.com/pg/PodziemneMiasto
źródło: https://www.facebook.com/pg/PodziemneMiasto

PODZIEMNE MIASTO OSÓWKA W GŁUSZYCY

Kompleks Osówka to najciekawszy i najdłuższy kompleks, wybudowany w Górach Sowich i udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć zarówno obiekty naziemne jak i podziemne sztolnie nazistowskiego projektu „Riese” z okresu II wojny światowej. Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadzą dwa wejścia od strony południowo-wschodniej. W komorze kompleksu wbudowana tablica pamiątkowa z nazwiskami osób, które odbudowały i udostępniły obiekt do zwiedzania. Na zboczach widoczne pozostałości po kolejce wąskotorowej oraz fundamenty siłowni i baraków więziennych z okresu budowy kompleksu. Tajemnicze podziemne miasto Osówka to propozycja niezapomnianej przygody dla wszystkich uczestników. Dla zagorzałych miłośników większych wrażeń dostępne są trasy ekstremalne.

Adres:
ul. Świerkowa 29 d, Sierpnica, 58-340 Głuszyca

Godziny otwarcia:
Trasa historyczna: wejścia od 10.30 d0 17.00
Trasa ekstremalna: wejścia od godz.10.30 do 16.15
Trasa edukacyjna: wejścia o godz. 11.15 i 13.15

Ceny biletów:
Trasa historyczna:
Bilet normalny – 16zł
Bilet ulgowy – 14zł (emeryci, renciści, młodzież szkolna i akademicka)
Bilet grupowy – 13zł (dla grup zorganizowanych powyżej 25 osób).

Trasa ekstremalna:
Bilet wstępu – 22zł. Obowiązkowa rezerwacja.

Trasa edukacyjna:
Cena 20 zł./osoba
Grupy od 15 osób. Obowiązkowa rezerwacja

Więcej informacji na stronie: http://www.osowka.pl/

źródło: https://www.facebook.com/pg/zamekgrodno
źródło: https://www.facebook.com/pg/zamekgrodno

ZAMEK GRODNO

Historia położonej w Zagórzu Śląskim, na Górze Choina, w malowniczych okolicznościach przyrody, średniowiecznej warowni, sięga czasów Piastów Śląskich. W późniejszym okresie Zamek przebudowany został na renesansową rezydencję. Do dziś pozostaje półruiną, gdzie można zobaczyć zarówno fragmenty średniowiecznych murów, jak i odrestaurowane sale książęce. Na Zamku odbywają się wydarzenia cykliczne, jak chociażby majowy jarmark średniowieczny, Najazd Średniowiecza, Piknik na Zamku Grodno czy Nocne Zwiedzanie. Zamek Grodno polecamy wszystkim miłośnikom historii.

Adres:
Wzgórze Zamkowe, 58-321 Zagórze Śląskie

Godziny otwarcia:
W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00

Ceny biletów:
Normalny – 15 zł
Ulgowy – 12 zł (przysługuje: dzieciom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom z grupami inwalidzkimi)

Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie

Więcej informacji na stronie: http://zamekgrodno.pl/

źródło: https://www.facebook.com/pg/SztolnieRiese
źródło: https://www.facebook.com/pg/SztolnieRiese

SZTOLNIE WALIMSKIE

Sztolnie Walimskie to tzw. kompleks „Rzeczka”, jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. „Riese” już o wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. Sztolnie Walimskie są kompleksem udostępnionym do zwiedzania.

Adres:
Sztolnie Walimskie znajdują się w Rzeczce w Gminie Walim, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 383

Godziny otwarcia:
od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00
w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00

Ceny biletów:
Normalny – 15 zł
Ulgowy – 12 zł (przysługuje: dzieciom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom z grupami inwalidzkimi)

Dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie

Więcej informacji na stronie: http://sztolnie.pl/