Sołtys utrzymywał zwierzęta w niewłaściwych warunkach (WIDEO)

453

Jak informuje na swoim profilu na facebooku Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, przeprowadził interwencję w sprawie krów i psów, które utrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania przez sołtysa Witoszowa Górnego Bogusława S.

Na miejscu stwierdzono, że cielęta, wbrew przepisom art. 12 ust. 4a pkt 2 ustawy ochronie zwierząt, utrzymywane są na uwięziach, dorosłe krowy są całe obklejone odchodami, zaś psy pozostają bez stałego dostępu do wody.

Do gospodarstwa rolnego została wezwana również Inspekcja Weterynaryjna, która w 2016 roku przeprowadzała kontrolę w gospodarstwie sołtysa – z protokołu kontrolnego wynikało, że właściciel otrzymał zalecenia pokontrolne, jednakże nie dostosował się do nich.

Przeciwko sołtysowi, który powinien świecić przykładem w zakresie opieki nad zwierzętami, zostanie skierowany do Sądu Rejonowego w Świdnicy wniosek o ukaranie za popełnienie czynu z art. 37 ustawy o ochronie zwierzat. Mężczyźnie grozi kara aresztu lub grzywny oraz nawiązką w wysokości do 1000 zł.