Zamkną kapsułę na 25 lat

343

Już 25 listopada 2017 roku, w ramach autorskiego projektu „Opowiadania o mieście”, na ćwierć wieku zostanie zamknięta kapsuła czasu, składająca się z plików cyfrowych i ręcznie pisanych listów…

W ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz, realizowany jest interdyscyplinarny projekt „Opowiadania o mieście”, w skład którego wchodzi internetowa mapa opowiadań historycznych, retrospektywne foto-slajdery oraz wspomniana w tytule artykułu kapsuła czasu.

Zanim opowiemy, na czym polega zamykana na 25 lat kapsuła czasu, warto przytoczyć najważniejsze elementy projektu, o których możemy przeczytać na stronie organizatora; Fundacji Inicjatywa B. Pierwszym elementem są „opowiadania”: tutaj stworzono audio-deskrypcję historii i wspomnień związanych z dziesięcioma, najbardziej charakterystycznymi obiektami miasta (istniejącymi i tymi których próżno już szukać).

Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono tuzin mieszkańców gminy Żarów, którzy użyczyli swojego głosu na potrzebę nagrania dźwiękowych narracji. Warstwą wizualną czytanych historii, są retrospektywne foto-slajdery, składające się z autorskiej, współczesnej fotografii, wykonanej przez Grzegorza Lewickiego oraz zeskanowanej przedwojennej pocztówki. Odbiorca tychże wariacji wizualnych może zobaczyć filmik, w którym dwie rzeczywistości zacierają się wzajemnie lub może uruchomić interaktywny plik, w którym za pomocą suwaka będzie mógł dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w przestrzeni miejskiej… Rezultat kreatywnej pracy w grupach możemy zobaczyć na stronie projektu: http://inicjatywab.pl/opowiadaniaomiescie/ 

– Finałem inicjatywy będzie kapsuła czasu… pliki wchodzące w skład „mapy opowiadań historycznych”, wspomnienia narracyjne bohaterów projektu, zeskanowane pocztówki – stanowić będą podstawę kapsuły, która ma być ogólnodostępną dla mieszkańców Gminy Żarów akcją – tłumaczy Tomasz Nycz, pomysłodawca projektu.

Co zamkniemy na 25 lat? W kapsule czasu znajdą się dwa rodzaje dokumentów: drukowane (tutaj przewidujemy zamknięcie ok 100 kopert zawierających listy drukowane i pisane ręcznie dla potomnych) oraz cyfrowe (tu zachęcamy do dzielenia się np. własną twórczością, zbiorami rodzinnymi, refleksją ta temat otaczającego nas świata, wspomnienia i komentarze dot. szeroko pojętej gminy Żarów etc.). Koperty wrzucamy do skrzynki poczty historycznej lub zostawiamy na Regale pamięci w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów, natomiast pliki cyfrowe wysyłamy na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. W tytule wiadomości należy wpisać „Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat) – jak czytamy na stronie Inicjatywy B

Akcja już się rozpoczęła, więc zachęcamy wszystkich, którzy związani są z gminą Żarów, aby włączyli się w piękną idee zachowania pamięci o przeszłości i teraźniejszości! – tłumaczy Tomasz Nycz.

Listy, zamknięte w kopercie (do rodziny, wnuków, dzieci, do mieszkańców Żarowa… do kogokolwiek) na której należy napisać: IMIĘ I NAZWISKO ADRESATA należy wrzucać do „Skrzynki poczty historycznej”, która zainstalowana jest pod „telebimem” przy Armii Krajowej 40 (więcej informacji o skrzynce znajdziecie na: http://inicjatywab.pl/poczta-historyczna/). Koperty z zawartością można także dostarczać do Biblioteki Publicznej w Żarowie, w godzinach funkcjonowania placówki: (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.30). W przypadku plików cyfrowych tj. autorskie nagrania audio, wideo, pliki tekstowe, zeskanowane zdjęcia z albumów rodzinnych, współczesne fotografie miasta i najbliższych, refleksje i przemyślenia wysyłamy na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl. Dozwolone formaty plików to: MP3, MP4, JPG, PNG, PDF.

Jak otworzymy kapsułę czasu… wszystkie zaklejone koperty trafią do adresatów, NIE OTWIERAMY Państwa korespondencji, zadbamy o to aby poczta historyczna dotarła na wskazany na kopercie adres. Pliki cyfrowe skopiujemy, wgramy nowe pliki, a następnie… zamkniemy kapsułę na kolejne 25 lat! – zaznacza Tomasz Nycz.

Kapsuła czasu zostanie zamknięta na 25 lat. Wszelkie materiały zbierane są do 20 listopada, by później – 25 listopada mogły być zamknięte w centrum Żarowa na ćwierć wieku. Wszelkie informacje dodatkowe informacje można znaleźć na stronie projektu oraz na wydarzeniu facebookowym: https://web.facebook.com/events/867644496725287/

Projekt realizowany w ramach stypendium, które przyznało: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca projektu: Tomasz Nycz. Organizator: Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Urząd Miejski w Żarowie, Partner: Puruno, igutek.pl. Wsparcie organizacyjne: Agencja Reklamowa GEOSPACE.