Zachwycą brzmieniem, profesjonalizmem i energią

608

Jeden z najprężniej rozwijających się zespołów chóralnych w Polsce, zaliczany do ścisłej czołówki krajowych chórów akademickich wystąpi Świdnicy. Koncert Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod tytułem „Pod Twoją obronę” odbędzie się 24 maja o godz. 16.00 w świdnickiej katedrze.

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej (ChAPW) emanuje energią, imponuje profesjonalizmem i zachwyca brzmieniem. Zespół tworzą w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej – młodzi i ambitni śpiewacy, z oddaniem realizujący pasję śpiewu zespołowego. W zróżnicowanym (śpiewanym w kilkunastu językach) i starannie wyszukanym repertuarze ChAPW znajdziemy – ekspresyjne utwory religijne, nastrojową muzykę cerkiewną, porywające opracowania muzyki rozrywkowej i ludowej, żywiołowe american spirituals, wielkie formy wokalno-instrumentalne klasycyzmu i XX wieku. Chór istnieje już 15 lat. Od roku 2004 dyryguje nim doktor sztuk muzycznych – Dariusz Zimnicki. Jest on absolwentem Konserwatorium Wileńskiego (1997) oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność dyrygentura chóralna). Na co dzień pracuje w macierzystej uczelni (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina) jako adiunkt w Katedrze Dyrygentury Chóralnej oraz jako dyrygent asystent chóru mieszanego uniwersytetu. Oprócz tego prowadzi także Chór Archikatedry Warszawskiej (ChAW). Właśnie z tymi dwoma zespołami (ChAPW i ChAW) bardzo aktywnie koncertuje przygotowując i wykonując bardzo zróżnicowane programy a capella, jak również dzieła wokalno-instrumentalne. Wyróżnia się licznymi inicjatywami w wykonywaniu dzieł zapomnianych i nowo odkrytych w literaturze chóralnej. Z powodzeniem występuje na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz konkursach zdobywając liczne nagrody. Jest także współzałożycielem i dyrygentem chóru Tibi Domine przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Prężnie działa jako organizator i współorganizator konkursów, festiwali oraz przeglądów chóralnych. Udziela się jako juror, prelegent oraz ekspert w przedsięwzięciach na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym

Koncert Chóru pod tytułem „Pod Twoją obronę” będzie poświęcony Maryi – Matce Jezusa i odbędzie się w świdnickiej katedrze 24 maja o godz. 16.00. W programie m m.in. Henryk Jan Botor, Rihards Dubra, Jan Sandström, Gustav Holst, Vytautas Barkauskas, Alfred Schnittke. Wstęp wolny.