Wyśpiewały 1. miejsce (FOTO)

289

Po raz siódmy niemczańskie Wojsławice były gospodarzem Śląskiego Festiwalu Kapusty,  połączonego z Konkursem Piosenki Biesiadnej „Biesiadowanie w kapuście”. Aż 11 grup walczyło w konkursie na piosenkę własnego autorstwa. Ostatecznie I miejsce wyśpiewały panie z zespołu „A to heca” z Pszenna.

W konkursie wzięło udział dziesięć zespołów i dwa gościnnie – „Czerwona Jarzębina” z Bielawy oraz „Hołubki” z Wrocławia utworzony przy Stowarzyszeniu Pomocy Chorym Onkologicznie „Różowe okulary”. Zadaniem każdego zespołu było zaprezentowanie trzech piosenek biesiadnych, w tym jednej nawiązującej do obrzędu kiszenia kapusty, co miało być podkreśleniem charakteru imprezy. Na scenie pojawiło się ponad 160 wokalistów i muzyków.

Wszystkie występy oceniało jury w składzie: Alicja Hromada, Jadwiga Horanin i Tomasz Dymny. Pod uwagę był brany: dobór repertuaru, umiejętności wokalne, walory muzyczne, interpretacja utworów, sposób prezentacji na scenie oraz ogólny wyraz artystyczny. Za najlepszy występ jurorzy uznali koncert zespołu z Pszenna (powiat świdnicki) „A to heca”. Zespół został nagrodzony pucharem pełnym brukselki oraz nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł. Natomiast wszystkie inne zespoły otrzymały dyplomy i upominki za udział w konkursie.

Zespół „ A to heca” zachwycił  jury wiązanką Czardasza i piosenką „O Kapuscie”

Gołąbki, bigos, surówka, kapusty wizytówka. Jak pojesz jesteś – syty, nie w głowie Ci kobiety! Oj wyrywaj, wyrywaj, i babeczki pdrywaj. Oj wyrywaj wyrywaj, stare liście odrywaj, a ludzie pójdą w tany!