Trwa strzegomski Festiwal Folkloru (FOTO)

707

Barwne stroje, przepiękna, ludowa muzyka i tańce narodowe z różnych zakątków świata– w Strzegomiu rozpoczął się dziś 24. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Na scenie, podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentowały się zespoły z różnych części świata, m.in. z Peru, Egiptu, Białorusi, Słowacji czy Nowej Zelandii. Trwający prawie trzy godziny koncert zgromadził na Rynku liczną publiczność, która bawiła się razem z wykonawcami.

Punktualnie o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku pojawił się barwny korowód gości, którzy przyjechali na festiwal z Polski i różnych stron świata. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, Bożena Bojanowska – Czuk. Wśród gości znaleźli się m.in. Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego, ekspert polskiej sekcji CIOF Gerard Nowak, starosta powiatu świdnickiego Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa.- Z ogromną przyjemnością witam wszystkich na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. Nasz festiwal ma swoją wieloletnią tradycję i bogatą historię. Jest to zasługa wspaniałej festiwalowej publiczności oraz 372 zespołów folklorystycznych z 56 krajów świata, które do tej pory odwiedziły Strzegom. Cieszy mnie, że kultura ludowa nas połączyła i tu zgromadziła -mówiła dyrektor. Głos zabrał także burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. – Historia lubi zataczać koło i dzisiaj tam się stało. 24 lata temu obok kiosku w Rynku postawiliśmy scenę i zaprosiliśmy pierwsze zespoły folklorystyczne. Na wiele lat wyprowadziliśmy się na stadion, ale w tym roku trwa tam remont, więc wróciliśmy do rynku – mówił burmistrz. – Mam nadzieję, że wszyscy będziemy bawić się tak dobrze, jak przez te 23 edycje, które się już odbyły. Życzę zespołom miłego pobytu w Polsce i Strzegomiu, a nam wspaniałych wrażeń artystycznych. Miłej zabawy – dodał. Do gości przemówił także Tadeusz Samborski. – Jest to wspaniałe przedsięwzięcie, które stało się tradycją Strzegomia i złotymi zgłoskami zapisało się w historii naszego regionu – podkreślił. – Pragnę pogratulować organizatorom, że stworzyliście tak piękne widowisko, że pozyskujecie nowe zespoły, że tworzycie podczas festiwalu rodzinę. Traktujemy folklor jako bardzo ważną część składową naszej tradycji, tradycji każdego państwa. Folklor to korzenie każdego narodu, a wiadomo, że nawet najpiękniejsze drzewo, jeśli obetnie mu się korzenie, straci swój urok. Życzę udanych występów i niezapomnianych wrażeń – mówił Tadeusz Samborski. Zgromadzeni na strzegomskim Rynku mieli okazję zobaczyć występy Kostrzan, którzy są gospodarzami festiwalu oraz zespołów pochodzących z różnych zakątków świata: z Białorusi, Słowacji, Egiptu, Nowej Zelandii czy Peru.

Co czeka na widzów w kolejnych dniach trwania festiwalu?

W piątek i w sobotę o godz. 19.00 odbędą się koncerty zaproszonych gości. Podczas trwania kilkudniowego święta zespoły wezmą także udział m.in. w spotkaniu z władzami miasta, wieczorach narodowych, podczas których młodzież z całego świata bierze udział w animacjach gier i zabaw przy muzyce. Festiwal nie może obejść bez „Nocy z Folklorem”, czyli ogniska dla gości festiwalowych, w trakcie którego przy akompaniamencie połączonych kapel, zespoły wspólnie śpiewają. W ten sposób tworzy się silna integracja różnych środowisk oraz nawiązywana jest międzynarodowa przyjaźń. Tradycyjnym podsumowaniem festiwalu będzie niedzielna msza święta, po której zespoły polskie i zagraniczne wejdą na strzegomski rynek i tym samym otworzą przed publicznością swoje kawiarenki. Zaprezentują w nich regionalne przysmaki ze swych krajów. O godz. 13.00 rozpocznie się koncert z udziałem zespołów dolnośląskich. Podsumowaniem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru będzie wieczór z gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Przed publicznością i zespołami goszczącymi na wydarzeniu kulturalnym w Strzegomiu wystąpi legenda polskiej muzyki zespół Bajm., którego koncert rozpocznie się o 21.00.