Riese – pamięci ofiar (FOTO)

790

28 głuszyczan wzięło udział w nagraniu filmowego widowiska teatralno – historycznego „Riese – pamięci ofiar”, które odbyło się w ubiegłym roku podczas II Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich. We wtorek 21 lipca głuszyczaninie mieli okazję obejrzeć reportaż z tego wydarzenia. Zostali także zaproszeni do wzięcia udziału w III edycji pikniku.

We wtorek 21 lipca o godz. 17.00 w Centrum Kultury w Głuszycy odbyło się spotkanie, podczas którego zostało wyświetlone nagranie filmowe widowiska teatralno-historycznego „Sowiogórskie tajemnice. Reese-pamięci ofiar”, w którym brała udział 28-osobowa grupa głuszyczan. Do wspólnego oglądania, uczestników zaprosili dyrektor CK-MBP Monika Rejman oraz współtwórcy rekonstrukcji historycznej, Mirosław Krzysztof Szpakowski, prezes zarządu Centrum Muzealno-Turystycznego „Włodarz” oraz regionalista i miłośnik historii, Łukasz Kazek. – To trzecia edycja tego przedsięwzięcia, tego teatru historii „Riese – pamięci ofiar”. Chcemy, żeby państwo, którzy nie widzieli ubiegłorocznego widowiska, obejrzeli je. Żeby ci, którzy wzięli udział, zobaczyli siebie na ekranie i także w tym roku dołączyli do projektu. Chcemy, żebyście ruszyli w przygodę do przeszłości, która zostawiła po sobie wiele śladów mówił Łukasz Kazek. – W tym roku widowisko będzie dość duże, skupiamy się głównie na scenie, czyli na tym, co będą bezpośrednio przedstawiali aktorzy i uczestnicy. Chcemy bardzo mocno podkreślić wiele ważnych znaków historii, oprzeć widowisko na rzeczach, które często są pomijane i nie ukazują się w materiałach telewizyjnych czy prasie – dodawał. Łukasz Kazek zachęcał mieszkańców do wzięcia udziału w tegorocznej edycji widowiska. – Wierzę, że rozsławicie Głuszycę, bo wszędzie będziemy mówić, że to wy odgrywacie w tym widowisku dużą rolęzachęcał.

Widowisko na wielką skalę

Rekonstrukcja wydarzeń z lat 1930-1945 w Górach Sowich miała miejsce 2 sierpnia 2014 r. podczas II Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Kłodzkich. – Widowisko składało się z trzech inscenizacji. Pierwsza z nich pokazała katastrofę górniczą w kopalni „Wacław” w Ludwikowicach Kłodzkich 9 lipca 1930 roku. Zginęło wówczas 151 górników. Nasi głuszyccy aktorzy wcielili się w role rodzin pogrążonych w żalu po stracie bliskich – mówi Sabina Jelewska, doradca Burmistrza Głuszycy. – Akcja drugiej inscenizacji miała miejsce również na terenie ludwikowickiej kopalni, którą w czasie II wojny światowej władze III Rzeszy przekształciły w fabrykę amunicji Nobel Dynamit AG. W wielu scenach brali udział statyści odgrywający rolę więźniów obozu Gross Rosen, wykonując niewolniczą pracę. W ostatniej inscenizacji ukazane zostały wydarzenia z końca II wojny światowej. Ponownie można było zobaczyć głuszyczan w rolach ocalałych w wyniku wojennej pożogi i symbolicznie dzielących się chlebem z innymi. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiły przeloty samolotów i bitwa powietrzna rozegrana przez pilotów ze słowackej grupy lotniczej Retro Sky – opowiada Sabina Jelewska. Obejrzane nagranie wzbudziło wiele emocji wśród uczestników. Czuliśmy się tak jakbyśmy przenieśli się w czasie- mówią zgodnie Elżbieta Kobylińska, Emilia Płatowicz, Halina Machowska, Janina Szymańska oraz Danuta Włodarczyk z Klubu Seniora. – To było niesamowite przeżycie dla nas, dostarczające wielu chwil wzruszeń, a zarazem świetna przygoda– dodają głuszyczanie, którzy zapowiadają swój udział w tegorocznej rekonstrukcji historycznej i zachęcają innych do udziału w widowisku w czasie III Dolnośląskiego Pikniku Militarnego w Ludwikowicach Śląskich w sobotę 1 sierpnia.