Poezja mową uczuć

819

Recytacja to sztuka, którą niosą dwa skrzydła, wartościowa literatura oraz piękne, wyraziste słowo – słowa Zbigniewa Zapasiewicza towarzyszyły uczestnikom eliminacji miejsko -powiatowych 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się dzisiaj w Świdnickim Ośrodku Kultury.

O godz. 10.00 w sali widowiskowej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje miejsko – powiatowe 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przybyłych gości przywitała dyrektor ŚOK-u Anna Rudnicka, która dokonała uroczystego otwarcia konkursu. – Jest to pierwsza impreza, którą otwieram jako dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury i bardzo się cieszę, że aż tylu uczestników zdecydowało się na wystartowanie w konkursie recytatorskim. Życzę wszystkiego dobrego. Aby duch poezji unosił się w tej sali i wszystko wyszło tak, jak sobie zaplanowaliście. Powodzenia i niech wygra najlepszy – mówiła Anna Rudnicka. Konkurs podzielono na cztery kategorie: turniej poezji śpiewanej, turniej wywiedzione ze słowa, turniej recytatorski oraz turniej teatrów jednego aktora. Na scenie zaprezentowało się w sumie 15 wykonawców, których oceniało jury w składzie: Małgorzata Braniecka, była dyrektor ŚOK-u, Violetta Sobczak, sekretarz świdnickiej komendy hufca ZHP oraz Oskar Hamerski, aktor teatru Narodowego w Warszawie. Na scenie pojawili się młodzi wykonawcy z całego powiatu świdnickiego, którzy sięgali po dzieła znane i nie znane. W turnieju recytatorskim artyści wykonywali po 3 utwory. Były to wiersze np. „Zdumienie” Wisławy Szymborskiej, „Spowiedź” Beaty Obertyńskiej, „Romans” Bolesława Leśmiana czy „Lokomotywa” Juliana Tuwima oraz proza. Wśród wybranych pozycji znalazły się m.in. „Kosmos” i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Gra o tron” George’a Martina czy „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. – Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury podkreśliło zróżnicowany poziom prezentacji i poszukiwań repertuarowychpodsumowuje Mariusz Kozłowski z ŚOK-u. – Wykonawcy wiele czasu spędzili na konsultacjach indywidualnych z jurorami po ogłoszeniu werdyktudodaje.

WYRÓŻNIENI:

Eliza Wujek i Robert Miernik

Daria Klisz

Olga Bazylczuk

Marta Marczak

Andrzej Błażewicz

NAGRODZENI:

Katarzyna Białek

Nadia Bielecka

Jakub Kleina

Milena Bujak

Nikola Wiśniewska

Radomir Długopolski

Do eliminacji rejonowych zakwalifikowane zostały wszystkie osoby nagrodzone i wyróżnione. Odbędą się one 22 kwietnia w Dzierżoniowie.

[pp_gallery gallery_id=”51976″ width=”200″ height=”200″]