Podróż do przeszłości: III Dolnośląski Piknik Militarny Góry Sowie w Ludwikowicach

1789

Zwiedzanie muzeum, stoiska handlowe i rekreacyjne, strzelnica, konkursy, ognisko, zabawy i karaoke oraz kino plenerowe z pokazami filmów dokumentalnych to atrakcje każdego dnia pikniku. W dniach 31.07 – 2.08 na terenie Muzeum Techniki Militarnej Riese Molke S III w Ludwikowicach Kłodzkich odbędzie się III Dolnośląski Piknik Militarny Góry Sowie.

W piątek 31 lipca o godz. 15.00 organizatorzy zapraszają na premierę reportażu „1277” połączoną ze spotkaniem z bohaterem produkcji – Janem Latańskim, ostatnim żyjącym więźniem obozu Ludwigsdorf. Drugą premierą będzie najnowsza książka Łukasza Kazka „Faszystowska mać” opisująca wspomnienia jednego z pierwszych polskich osadników na terenie Gór Sowich Wojciecha Szczeciniaka. Spotkanie również połączone ze spotkaniem z autorem książki.

Na sobotę 1 sierpnia na godz. 15.00 zaplanowano rekonstrukcję historyczną „Riese-pamięci ofiar…”, w której zagrają m.in. mieszkańcy Głuszycy. Po widowisku teatralno-historycznym koncert Jarka Chojnackiego. Impreza odbywa się w Muzeum Techniki Militarnej „Molke” w Ludwikowicach Kłodzkich i ma charakter edukacyjny – propaguje historię Polski i regionu poprzez żywe lekcje historii, promuje turystyczne walory regionu oraz prezentuje jego dorobek kulturalny.

Centralnym punktem projektu jest Wielkie Widowisko Teatru Żywego „Sowiogórskie tajemnice – Riese – Pamięci ofiar…”, którego celem jest opowiedzenie o dramatycznej historii regionu przy zaangażowaniu wielu grup rekonstrukcyjnych i lokalnej społeczności. Widowisko w swoim przekazie jest protestem, swoistym sprzeciwem przeciwko wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka.

Spektakl „Sowiogórskie tajemnice – Riese – Pamięci ofiar…” zrealizowany jest przy udziale najlepszych grup rekonstrukcyjnych z całej Europy oraz bardzo zaangażowanej w przedsięwzięcie lokalnej społeczności grających rolę ludności cywilnej, więźniów i górników pracujących w kopalni „Wacław” W spektaklu bierze udział około 200 statystów i aktorów.

W związku, że w tym roku wydarzenie nie otrzymało dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, wprowadzono symboliczne opłaty za bilet, aby choć po części zminimalizować koszty przedsięwzięcia.

Cena wstępu na 1 dzień pikniku: 5 zł – bilet normalny, 3 zł- bilet ulgowy, pakiet na 3 dni: 10 zł -normalny, 5 zł- ulgowy.

Więcej informacji na stronie: www.dolnoslaskipiknikmilitarny.com.pl.