Pociągiem retro w weekendową podróż

2071

W oparach buchającej pary zabytkowa lokomotywa wraz z niedawno odrestaurowanymi wagonami z prędkością 50 km/h wyruszyła dziś w historyczną podróż z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy i z powrotem. Tym samym zainaugurowano regularne połączenia muzealnym składem, które będą odbywać się od 4 lipca do 13 września w każdy weekend.

W pierwszej historycznej podróży na stałe wpisującego się kursu muzealnym pociągiem wzięli udział m.in. burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, fundator muzeum Piotr Gerber, posłanki Teresa Świło i Anna Zalewska, radny powiatu świdnickiego Piotr Zalewski. Lokomotywa parowa Tkt48-18 wyprodukowana w zakładach im. Józefa Stalina w Poznaniu w 1951 roku wraz z wagonami Ci28 z 1928 roku pochodzącymi z powojennej wrocławskiej wtórni taboru Linke Hofman Werke o godz. 12.00 wyruszyła w pierwszą podróż inaugurującą weekendowy kurs wakacyjny na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica – Jaworzyna Śląska. – Jest to pierwszy krok, by wyjechać na trasę Dolnego Śląska. Tegoroczne sobotnio-niedzielne kursy z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy i z powrotem będą się odbywać dwoma pociągami. Pierwszy o nazwie Gryf wyruszy o godz. 10.05, a drugi – Fryderyk rozpocznie podróż o godz.12.50 – mówi dla „Region Fakty” dyrektor muzeum Katarzyna Szczerbińska-Tercjak. Zabytkowy parowóz jak informuje dyrektor muzeum został wyremontowany 2 lata temu, a ostatnia renowacja dotyczyła muzealnych wagonów, które dopiero powróciły do świetności po 6-miesięcznych naprawach. – W ciągu przejazdu trwającego choć krótko, bo zaledwie 15 min. turyści będą zaznajomieni z historiami kolejnictwa na tych terenach oraz dziejami Świdnicy, a także powiatu świdnickiego. Zostaną poinformowani, gdzie warto się udać i jakie atrakcje znajdują się w naszym regionie – opowiada. Kolejnym krokiem będzie rozszerzenie trasy muzealnego składu do miejscowości Dzierżoniów. – Nasze muzeum w styczniu tego roku zakupiło zabytkową parowozownię w Dzierżoniowie. Powoli sprowadzamy tam tabor kolejowy i remontujemy. W ten sposób nasze muzeum będzie miało dwa oddziały. W Jaworzynie Śląskiej będziemy przedstawiać historię do 1945 roku – niemieckiego Śląska, a natomiast w Dzierżoniowie w związku z tym, że mamy tam dawne zakłady Diory, chcemy pokazywać też przemysł diorowski i tam będą nowsze eksponaty z czasów PRL-u jak chociażby lokomotywy, kolekcja samochodów, odbiorników radiowych czy komputer Odra – dodaje. Dzierżoniowska filia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zostanie uruchomiona w maju 2016 roku.

Remont parowozu był współfinansowany z Ministerstwa Kultury, wagony odrestaurowano z własnych środków w kwocie około 250 tys. zł, a zakup parowozowni o wartości blisko 1 mln zł był możliwy dzięki fundatorowi jaworzyńskiego muzeum.