Papież Franciszek Kawalerem Orderu Uśmiechu (FOTO)

401

Zgodnie z decyzją Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu z 23 kwietnia 2016 roku, podjętą na wniosek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Głogowa (wsparty kolejnymi wnioskami z innych miejsc Polski) tysięcznym Kawalerem Orderu Uśmiechu został wielki Przyjaciel dzieci – Papież Franciszek.
Ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce na Watykanie 2 sierpnia 2017 roku. Order Uśmiechu do papieskiej sutanny przypiął 9-letni Miłosz, w następstwie przekazania przez 14-letnią Julię Ojcu Świętemu dziesiątek listów od Polskich dzieci. – Bardzo lubię listy od dzieci – skomentował Franciszek, oglądając piękne rysunki. Kapitułę podczas ceremonii reprezentowali: kanclerz Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka) i ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej. Ceremonia miała miejsce w Auli Pawła VI podczas audiencji generalnej. Papież był wyraźnie wzruszony i zadowolony. Mocno uściskał dzieci, wyrażając wdzięczność za ich szlachetny gest. Warto zauważyć, że zgoda na przypięcie Orderu jest bezprecedensowa, gdyż Papież Franciszek z zasady nie przyjmuje odznaczeń.
Franciszek jest drugim w historii Papieżem-Kawalerem Orderu Uśmiechu. Wcześniej odznaczenie przyjął Jan Paweł II (267 Kawaler Orderu Uśmiechu). Papież Franciszek otrzymał legitymację z nr 1000.
Podczas spotkania członkowie Kapituły przekazali Papieżowi książkę „Nigdy tego nie zapomnę”, jaką o nim napisała polska pisarka dla dzieci Renata Piątkowska, a wstępem opatrzył Marek Michalak. Papież złożył również autograf na jednym egzemplarzu publikacji. – Poproszę zanieść je na moje biurko – mówił Franciszek, odbierając od członków Kapituły kilka egzemplarzy książek.
Papież pobłogosławił także akcję Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”, którą wspiera m.in. Rzecznik Praw Dziecka.

– Papież Franciszek niezwykle imponuje mi od dnia powołania na Stolicę Piotrową swoją wrażliwością na dzieci, na krzywdy, jakich doznają od świata dorosłych. Papież konsekwentnie przypomina o godności dziecka i upomina, gdy jest ona deptana, poniewierana. Jestem Mu bardzo wdzięczny za to, że ten przekaz jest jednoznaczny i odważny. Papież wyraźnie nam przypomina, że nie wolno dzieci krzywdzić w jakikolwiek sposób, ani bić, ani poniżać. Ceremonia wręczenia przez dzieci Orderu Uśmiechu Papieżowi Franciszkowi oficjalnie rozpoczęła obchody 50-lecia tego „najsłoneczniejszego z odznaczeń”, które potrwają do wiosny 2019 roku – mówi Marek Michalak.

Kawalerami Orderu Uśmiechu są m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Dalajlama XIV, Irena Sendlerowa, Królowa Sylwia, Jakub Błaszczykowski, Anna Dymna.

źródło: Kapituła Orderu Uśmiechu