Noc spadających gwiazd już w sobotę!

522

Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej oraz Klub Łączności Radiowej SP6PZG w Świdnicy zapraszają na Noc Perseidów w Żarowie.

Przed obserwacją nieba, inicjatorzy spotkania zapraszają dzieci, młodzież i osoby dorosłe do uczestnictwa w programie edukacyjnym, który składać się będzie z warsztatów oraz niecodziennych pokazów opartych na łączności radiowej.

Bezpłatny blok tematyczny rozpoczną warsztaty elektroniczne, w ramach których uczestnicy spotkania, poznają tajniki pracy z lutownicami oraz prostymi układami – pod okiem praktyków, wezmą udział w prostych ćwiczeniach rozwojowych.

Kolejną propozycją będzie pokaz amatorskich środków łączności radiowych. Przy użyciu wielkich anten, które zostaną zainstalowane na terenie zielonym koło Dominium i hipermarketu TESCO w Żarowie, Stowarzyszenie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej oraz Klub SP6PZG, unaocznią pracę radiostacji amatorskiej emisjami fonicznymi, telegraficznymi i cyfrowymi na różnych pasmach. – W tej części programu organizatorzy, zachęcą uczestników do wzięcia udziału w wykładach oraz zadaniach praktycznych.

Perseidy, czyli noc spadających gwiazd to nic innego, jak meteory spalające się w atmosferze Ziemi. Deszcz spadających gwiazd będzie można zaobserwować od godziny 20:00 do 6 rano. Według specjalistów patrząc w tym czasie na niebo – możemy zaobserwować ok. 100 spadających gwiazd na godzinę! – Zjawisko to zostanie wykorzystane w trakcie pokazu praktycznego, który polegać będzie na prowadzeniu łączności poprzez odbicia fal radiowych, od śladów spadających meteorytów.

W momencie pracy radiostacji amatorskiej, pomysłodawcy wydarzenia, zapraszają na wspólną obserwację nieba oraz kino plenerowe w „towarzystwie gwiazd” – w niezwykłej przestrzeni, którą udostępniła firma Duda Development, będziemy mogli oglądać nagradzane materiały filmowe, uczestniczyć w propozycji edukacyjnej oraz wspólnie marzyć na widok spadających gwiazd.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://inicjatywab.pl/warsztaty/noc-perseidow-w-zarowie/ oraz na wydarzeniu facebookowym: https://www.facebook.com/events/1878939529099031/

Zachęcamy również do zapoznania się z programem wydarzenia: „Noc Perseidów w Żarowie”:

1. POZNAJ RÓŻNE FORMY RADIOKOMUNIKACJI AMATORSKIEJ:
Zapraszamy dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe na bezpłatny blok teoretyczno-praktyczny:

a) 11:00-14:00 – Punkt Medyczny – Bezpłatne badanie ciśnienia krwi i poziomu cukru.

b) 11:00-15:00 – Warsztaty elektroniczne – Ćwiczenia praktyczne w montażu prostych układów elektronicznych. Poznaj fascynujący świat elektroniki.

c) 11:00-18:00 – Pokaz amatorskich środków łączności radiowych.

d) 11:00-23:00 – Pokazy i warsztaty – Praca radiostacji amatorskiej emisjami fonicznymi, telegraficznymi i cyfrowymi na różnych pasmach.

e) 21:30-03:00 – Pokaz praktyczny – Noc spadających gwiazd, zostanie wykorzystana do prowadzenia łączności poprzez odbicia fal radiowych od śladów spadających meteorytów.

2. KINO PLENEROWE W TOWARZYSTWIE GWIAZD

21:15-23:00 – Zapraszamy wszystkich miłośników kina pod chmurką, na projekcję filmową w noc spadających gwiazd. Szczegółowy repertuar niebawem!

20246224_1276179979175946_8532155404106210572_n